Aryna Sabalenka, o jucătoare de tenis din Belarus, a produs o surpriză la Madrid, câștigând în trei seturi în fața polonezei Iga Swiatek. Sabalenka, în vârstă de 25 de ani și aflată pe locul 2 în clasamentul WTA, a câștigat primul set al finalei din capitala Spaniei cu 6-3.

Deși Swiatek, în vârstă de 21 de ani și clasată pe locul 1 WTA, a revenit și a câștigat setul al doilea cu 6-3, Sabalenka a triumfat în cele din urmă în decisiv, impunându-se tot cu 6-3, și și-a adjudecat titlul la Mutua Madrid Open după un meci care a durat două ore și 26 de minute.

Meciul recent de la Madrid marchează a doua finală dintre cei doi jucători în acest an, după victoria lui Swiatek la Stuttgart. Sabalenka a câștigat trei din cele opt meciuri disputate împotriva liderului WTA polonez.

Amanda Anisimova face o pauză nedefinită în cariera sa

Potrivit unui articol publicat în cotidianul L’Equipe, jucătoarea americană de tenis, care a ocupat cândva locul 21 în clasamentul WTA, a avut dificultăți în a obține rezultate semnificative de la înfrângerea din sferturile de finală în fața româncei Simona Halep (4-6, 2-6) la Wimbledon, în vara anului 2022. Ea a mai declarat că dificultățile ei au devenit din ce în ce mai copleșitoare de-a lungul timpului.

Într-o postare recentă pe Instagram, jucătoarea americană de tenis Amanda Anisimova a împărtășit că se luptă cu epuizarea încă din vara anului 2022 și că participarea la turnee a devenit prea greu de suportat pentru ea. Anisimova și-a exprimat faptul că prioritatea ei principală în acest moment este bunăstarea sa mentală și luarea unei pauze de la joc pentru o perioadă de timp. Ea a explicat că a făcut tot ce i-a stat în putință pentru a face față acestei perioade de epuizare.