Un tren de marfă a deraiat. Ministrul Transporturilor, Lucian Șova, a convocat Comitetul de Urgenţă

Un tren de marfă a deraiat. Ministrul Transporturilor, Lucian Șova, a convocat Comitetul de Urgenţă
Publicat de Ştefan Etveş la 1 februarie 2018, 09:41

Ministrul Transporturilor, Lucian Șova a convocat joi, 1 februarie 2018, Comitetul Ministerial pentru Situații de Urgență Restrâns.

„Trei vagoane ale unui tren privat de marfă au deraiat şi unul s-a răsturnat pe calea ferată între Valea Albă și Simian, județul Mehedinți. Trenul avea 20 de vagoane şi transporta combustibil. Nu sunt victime”, conform Ministerului Transporturilor.

Circulația feroviară în zonă este blocată. Traficul feroviar pe relaţia Craiova – Timişoara se desfăşoară cu transbordare auto între staţiile Drobeta Turnu Severin şi Gârniţa. Transbordarea este asigurată de Compania Națională de Căi Ferate CFR S.A. Echipele de intervenţie ale CFR S.A. acţionează cu un tren de ajutor şi o macara de mare tonaj pentru repunerea pe şină a vagoanelor.

O comisie a Agenţiei de Investigare Feroviară Română face o anchetă pentru a stabili cauzele incidentului.

Informații articol
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.