Tentativă de asasinat! Rusia e în stare de șoc. Au încercat să îl arunce în aer

Tentativă de asasinat! Rusia e în stare de șoc. Au încercat să îl arunce în aer

Sursă: Dreamstime

Publicat de Iulian Luca la 11 iulie 2022, 19:36

Autoritățile ruse din regiunea ucraineană Herson, cucerită de Moscova, au făcut anunțul luni, 11 iulie. În ultimele săptămâni, atacurile împotriva oficialilor puși în funcție de Rusia s-au înmulțit în regiunile ocupate. De această dată, a fost vizat liderul regiunii, Vladimir Saldo.

Ocupaţia rusă din regiunea ucraineană Herson, cucerită de Rusia, anunţă luni că a dejucat o tentativă de asasinat a conducătorului ocupaţiei în acest teritoriu pe care Kievul încearcă să-l recucerească, relatează AFP. Atacurile, vizând reprezentanţi puşi în funcţie de către Moscova, se multiplică, în ultimele săptămâni, în regiuni ocupate în Herson şi Zaporijjea, în sudul Ucrainei.

La sfârşitul lui iunie, un funcţionar din cadrul administraţiei ocupaţiei a fost ucis la Herson.

Tentativă asupra liderului rus din Herson

Rusia denunţă acţiuni de ”terorism” urzite de Ucraina. De asemenea, administraţia ocupaţiei de la Herson a anunţat luni că şeful său, Vladimir Saldo, a scăpat unui astfel de atentat.  Potrivit acestei surse, locuitori au semnalat un dispozitiv exploziv improvizat instalat pe un drum pe care urma să circule vehiculul acestuia.

„Datorită vigilenței locuitorilor din Kherson, un dispozitiv exploziv improvizat plantat de-a lungul unui drum pe unde se aștepta să treacă mașina șefului administrației militare-civile regionale, Vladimir Saldo, a fost rapid detectat și dezactivat”, se arată în comunicat.

„Teroriştii ucraineni încearcă să împiedice întoarcerea păcii în regiunea Herson”, denunţă această sursă într-o postare pe Telegram şi publică o imagine cu presupusul dispozitiv.

Ocupaţia din Zaporijjea a anunţat anterior că a ucis prin împuşcare un „sabotor” ucrainean care a mitraliat locuinţa unui funcţionar în districtul Melitopol – fără să-l rănească.

„În noaptea (de duminică spre luni), sabotorul a tras asupra casei funcţionarului, iar apoi a încercat să se ascundă într-o zonă împădurită la periferia Melitopolului (…). La momentul arestării, el a opus rezistenţă, deschizând focul. Apoi a fost rănit mortal, în schimb”, anunţă într-o postare pe Telegram un reprezentant al ocupaţiei, Vladimir Rogov.

Moscova, politică de rusificare a regiunilor cucerite

După cucerirea unei mari părţi a regiunii ucrainene Herson şi a unei părţi a regiunii Zaporijjea, Moscova poartă în acestea o politică de rusificare în vederea unei anexări. Moscova a impus rubla şi încurajează locuitorii să primească paşapoarte ruseşti.

În paralel, armata ucraineană poartă de mai multe luni o contra-ofensivă pe frontul din Herson, în contextul în care grosul trupelor ruse a fost trimis în Donbas, în estul Ucrainei.

Kievul a reuşit să recâştige teren şi să se apropie de Herson, un oraş important, cu 290.000 de locuitori, însă nu reuşeşte, pentru moment să străpungă adânc apărarea rusă.

Informații articol
Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.