România a luat aurul la Cupa Europeană de judo

România a luat aurul la Cupa Europeană de judo de la Malaga (Spania). Românul Alexandru Matei l-a învins pe olandezul Bart Weling.

Alexandru Matei (20 ani) a trecut în primul tur de spaniolul Mateo Garcia Vicente, în optimi l-a învins pe britanicul Nordine Adrif, în sferturi a câştigat în faţa elveţianului Jesse Weizenegger, în semifinale impunându-se în faţa portughezului Emerson Silva.

La categoria 73 kg, Robert Boldiş l-a învins în primul tur pe estonianul Artemi Larionov, în turul secund a trecut de spaniolul Aaron Gonzalez Garcia, dar a cedat în optimi în faţa germanului Viktor Marko Wandtke.

La categoria 81 kg, Szilard Radvanszki a pierdut în turul secund în faţa italianului Luigi Pippa.

La competiția de la Malaga au participat 355 de judoka din 35 de ţări, 211 la masculin şi 144 la feminin.

La tenis nu stăm prea bine

Românul Nicholas David Ionel a fost învins de cehul Martin Krumich, cu 6-4, 6-4, duminică, în finala de simplu a turneului ITF de la Telavi (Georgia), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari.

Românul (241 ATP), principalul favorit, s-a înclinat după o oră şi 48 de minute. Nicholas David Ionel a condus cu 4-2 în primul set, dar a pierdut patru ghemuri la rând şi setul.

Martin Krumich (20 ani, 617 ATP) l-a învins luna aceasta pe Ionel la Pazardjik (Bulgaria), în finală, cu 4-6, 6-0, 6-4.

Nicholas David Ionel a pierdut şi finala de dublu, sâmbătă, alături de Vlad Andrei Dumitru.