RECLAME COMESTIBILE în ZIARE. Noul nivel al campaniilor publicitare

RECLAME COMESTIBILE în ZIARE. Noul nivel al campaniilor publicitare
Publicat de CAPITAL la 23 februarie 2013, 09:30

Dacă v-ați întrebat veodată ce gust are hârtia cu aromă de portocale, în curând e posibil să puteți testa ”produsul”. Fanta a lansat o campanie de publicitate în revistele americane care folosește hârtia comestibilă.

Noua machetă publicitară descrie mai întâi, cu cuvinte laudative, aroma de portocale a băuturii carbogazoase. Nu lipsesc fraze precum ”precum mirosul instant al unui buchet proaspăt de flori primăvara” sau ”o explozie rapidă de dulce și portocale”. Apoi, în reclamă ești invitat să rupi pagina și să o mănânci, pentru a putea testa direct aromele respective. Este vorba, scrie Business Insider, de un cu totul nou nivel al campaniilor publicitare bazate pe realitatea augmentativă.

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.