Kelemen Hunor: Nu putem merge mai departe cu măsurile fiscale, cu programul de guvernare până când nu avem un candidat la funcţia de prim-ministru

Kelemen Hunor: Nu putem merge mai departe cu măsurile fiscale, cu programul de guvernare până când nu avem un candidat la funcţia de prim-ministru

SURSA FOTO: Dreamstime

Publicat de Leonard Bădilă la 16 iunie 2025, 22:35

Șeful UDMR Kelemen Hunor a declarat că partidele parlamentare implicate în formarea noului guvern nu au reușit până acum să formuleze o propunere comună pentru funcția de prim-ministru.

Kelemen Hunor, președintele UDMR, a declarat că partidele parlamentare implicate în formarea noului guvern, PSD, PNL, UDMR și USR, nu au reușit până acum să formuleze o propunere comună pentru funcția de prim-ministru. Deși mare parte a programului de guvernare este deja finalizată, lipsa unui candidat oficial blochează continuarea negocierilor și implementarea măsurilor fiscale urgente.

Kelemen Hunor spune că discuțiile politice bat pasul pe loc

Discuțiile purtate până în prezent s-au concentrat în mare parte pe reforma fiscală și pe măsurile care trebuie luate imediat după învestirea unui nou guvern. Totodată, s-au analizat aspecte politice legate de funcționarea viitoarei coaliții. Cu toate acestea, partidele nu au depășit etapa esențială: stabilirea unei propuneri ferme pentru funcția de premier, necesară în momentul consultărilor cu președintele României.

Potrivit liderului UDMR, lipsa unei propuneri arată că niciun partid nu și-a asumat, în acest moment, responsabilitatea completă pentru conducerea guvernului. Deși s-au discutat diverse scenarii – premier tehnocrat, rotativ sau politic – toate posibilitățile au fost, până acum, epuizate fără rezultat concret. Kelemen Hunor estimează totuși că în câteva zile se va ajunge la o soluție, urmând ca noua propunere să fie prezentată în Parlament, posibil la sfârșitul săptămânii sau la începutul celei viitoare.

„Până acum s-a discutat foarte mult pe programul fiscal, pe tot ce înseamnă reforma fiscală şi de măsurile care trebuie luate imediat după ce va fi învestit nou guvern. Am discutat şi politic ce ar trebui să facem, cum ar trebuit să funcţioneze această coaliţie, dar nu am reuşit să depăşim acea fază cine va fi propunerea coaliţiei pentru funcţia de prim-ministru, fiindcă trebuie să fii cu o propunere când te invită preşedintele la Cotroceni la consultări.

Dacă spui că n-ai nicio propunere, înseamnă că de fapt nu există nimeni care doreşte în acest moment să fie prim-ministru cu toată responsabilitatea, cu toată asumarea pentru ce înseamnă astăzi această funcţie. Şi până acum noi n-am reuşit să avem o propunere către preşedintele Nicuşor Dan. De aceea suntem în situaţia de a nu avea o nominalizare. Acest lucru trebuie spus. Au fost discuţii cu rotativă, fără rotativă, cu tehnocrat, fără tehnocrat. Cine să înceapă dacă e rotativă, cine să fie al doilea? Deci în acest punct de vedere, într-adevăr, au fost epuizate toate posibilităţile politice. Eu cred că în câteva zile în această săptămână vom avea o nominalizare şi atunci, în sfârşitul săptămânii sau mai degrabă începutul săptămânii viitoare, putem să mergem în Parlament”, a declarat Kelemen Hunor la Digi 24.

Kelemen Hunor
SURSA FOTO: Dreamstime

Componentele fiscale, considerate cele mai problematice, rămân blocate

În ceea ce privește programul de guvernare, aproape toate capitolele sunt gata, fiind necesare doar câteva clarificări politice. Documentul a fost finalizat de echipele tehnice și transmis liderilor politici în urmă cu o săptămână. Totuși, componentele fiscale, considerate cele mai problematice, rămân blocate până la desemnarea unui candidat pentru funcția de prim-ministru, întrucât măsurile vor avea impact pe termen lung și presupun asumare guvernamentală fermă.

„Dacă vă uitaţi la toate celelalte capitolele, au rămas câteva nuanţe ce trebuie discutate politic, dar colegii noştri, acum o săptămână… lunea trecută ne-au dat varianta programului de guvernare. Rămâne pe măsurile fiscale, fiindcă acolo sunt problemele cele mai grave şi ne vor duce în anii care urmează, bineînţeles, într-o zonă destul de dificilă. (…) Nu putem merge mai departe nici cu măsurile fiscale, nici cu programul de guvernare până când nu avem un candidat la funcţia de prim-ministru. Dar eu cred că azi, mâine, mâine celălalt zi, se va contura. o soluţie ”, a mai spus Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor a afirmat că premierul ar trebui să fie o figură politică, nu un tehnocrat. În opinia sa, desemnarea unui tehnocrat ar transmite populației ideea că partidele fug de responsabilitate, deși în campania electorală au cerut voturi pentru a guverna, nu pentru a se retrage din fața obligațiilor.

Informații articol
Despre autor
Leonard Bădilă

Am finalizat Facultatea de Litere și Limbi Străine în cadrul Universității Hyperion din București, iar ulterior am absolvit masterul la Facultatea de Jurnalism, specializarea Comunicare Mediatică și Publicitate, în cadrul aceleiași universități. Colaborarea cu Capital.ro a început în anul 2019.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.