Informaţia momentului despre George Simion! Nimeni nu se aştepta: Asta cu familia e…

Informaţia momentului despre George Simion! Nimeni nu se aştepta: Asta cu familia e…

Sursă: captură Facebook

Publicat de Corina Chiriac la 11 decembrie 2022, 13:36

George Simion a participat la Târgul de Carte Gaudeamus, însă nu se aștepta să fie făcut de rușine în fața mai multor oameni. Răspunsul liderului AUR nu a fost deloc unul potrivit.

George Simion, umilit la Târgul Gaudeamus: Nu ştiţi să citiţi, sunteţi o ruşine!

Sâmbătă după-amiaza, președintele Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), George Simion, a participat la Târgul de Carte Gaudeamus din acest an, însă prezența politicianului nu a fost văzută cu ochi buni.

Gazetarul Cristian Tudor Popescu, cel care a relatat despre acest incident, precizează că prezența liderului politic l-a deranjat pe autorul Igor Bergler, acesta din urmă care i-a spus că nu are ce să caute la un asemenea eveniment, deoarece nu știe să citească. Mai mult, autorul i-a spus liderului Alianței pentru Unirea Românilor că este o rușine.

La rândul său, George Simion a avut o reacție care l-a făcut pe scriitorul Igor Bergler să întrebe dacă este cumva vorba despre o așa numită amenințare de tip mafiot.

”În după-amiaza zilei de sâmbătă, la Târgul de carte „Gaudeamus”, şi-a făcut apariţia, însoţit de gărzi, George Simion, preşedintele AUR.

”Obişnuit să fie înconjurat doar de oamenii bine instruiţi de către aparatul de Partid, Simion a întins mâna primei persoane care i-a ieşit în cale.

– Bună ziua, spune Simion.
– Bună ziua, nu aveţi ce căuta aici, răspunde persoana.
– De ce nu?
– Dumneavoastră nu ştiţi să citiţi, vă faceţi de râs.
– Ştiţi dumneavoastră sigur chestia asta? întreabă Simion.
– Da, sunteţi o ruşine!
– Să vă dea Dumnezeu sănătate!, îi spune Simion, apoi pune mâna pe umărul persoanei de lângă şi continuă: şi familiei dumneavoastră.
– Asta cu familia e o ameninţare de tip mafiot?”, a relatat gazetarul Cristian Tudor Popescu pe pagina sa de Facebook.

George Simion și-a continuat vizita la Târgul de Carte Gaudeamus

După schimbul de replici pe care l-a avut cu autorul anterior menționat, liderul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) a părăsit locul respectiv, totul în timp ce era privit cu ură de către cei din jur.

Totuși, omul politic și-a continuat vizita la Târgul de Carte Gaudeamus, însă nu a mai mers pe la cele mai cunoscute edituri, ci pe la cele mai mici.

După ce gazetarul Cristian Tudor Popescu a relatat despre acest lucru, scriitorul Igor Bergler a distribuit postarea respectivă, alături de care a pus și un mesaj în care se putea citi ”doar ca să ştiti. Despre mine e vorba”.

Despre autor
Corina Chiriac

A absolvit Facultatea de Litere și Limbi Străine din cadrul Universității „Hyperion” din București, specializarea română-japoneză, precum și Facultatea de Jurnalism din cadrul aceleiași universități. Lucrează în presă din 2018, când a debutat ca redactor la Bugetul.ro. Din 2019, lucrează ca redactor la Capital.ro, unde abordează teme sociale.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.