Google amână lansarea unui proiect comun cu Yahoo
Google anunta ca a decis sa intarzie debutul unui proiect de colaborare cu grupul concurent Yahoo, in segmentul publicitatii pe internet, pana cand autoritatile americane ce vegheaza asupra respectarii legislatiei anti-monopol vor da „unda-verde”.
Potrivit planului anuntat in luna iunie a acestui an, Google urma sa ofere componenta de advertising rezultatelor de cautare prin Yahoo. Cele doua companii au decis sa astepte trei luni, pentru a da autoritatilor suficient vreme in analizarea tuturor
Google anunta ca a decis sa intarzie debutul unui proiect de colaborare cu grupul concurent Yahoo, in segmentul publicitatii pe internet, pana cand autoritatile americane ce vegheaza asupra respectarii legislatiei anti-monopol vor da „unda-verde”.
Potrivit planului anuntat in luna iunie a acestui an, Google urma sa ofere componenta de advertising rezultatelor de cautare prin Yahoo. Cele doua companii au decis sa astepte trei luni, pentru a da autoritatilor suficient vreme in analizarea tuturor consecintelor ce decurg dintr-un astfel de parteneriat.
In comunicatul oficial al Google se arata ca grupul a decis “o scurta amanare a initierii proiectului, intrucat inca exista un dialog in plina desfasurare intre companie si Departamentul de Justitie american”.
Sistemul pus la punct de Google si Yahoo ar fi trebuit sa debuteze pe data de 11 octombrie anul curent.
Sursa: CNN
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





