Fără îndoială! Rusia și SUA vor intra în război

Fără îndoială! Rusia și SUA vor intra în război
Publicat de Mădălina Bălăceanu la 8 septembrie 2018, 12:40

Kremlinul a declarat luni că SUA încearcă să recruteze cetățeni ruși care să acționeze ca agenți ai săi, adăugând că acest lucru arată ca Washingtonul se amestecă în afacerile interne ale Rusiei.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a fost solicitat, într-o videoconferinţă, să comenteze informaţiile din New York Times conform cărora FBI şi Departamentul de Justiţie al SUA au încercat, fără succes, să îl recruteze ca informator pe magnatul rus din domeniul aluminiului Oleg Deripaska între 2014 şi 2016. 

„Este un fapt că SUA, în ultimii ani, încearcă grosolan, folosindu-şi serviciile de informaţii, să recruteze cetăţeni ruşi, exercitând asupra lor presiuni morale şi de altfel fel”, a spus Peskov, citat de Știripesurse.ro.

„Cred că aceste incidente stau mărturie, în cel mai elocvent mod cu putinţă, pentru încercările de amestec în afacerile interne ale Rusiei”, a adăugat purtătorul de cuvânt al Kremlinului.

Informații articol
Etichete: , ,
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.