Creşterea economică a Chinei a scăzut la 9%

Creşterea economică a Chinei a scăzut la 9%
Publicat de CAPITAL la 20 octombrie 2008, 12:21

Cresterea economica a Chinei a scazut in al treilea trimestru din acest an la 9%, din pricina crizei financiare internationale, care incepe sa afecteze si economia cu cea mai mare crestere din randul tarilor dezvoltate. Acest lucru se intampla pentru prima data in ultimii patru ani, dupa ce in al doilea semestru crestrea inregistrata a fost de 10,1%.Potrivit purtatorului de cuvant al Biroului National de Statistica din China, Li Xiaochao, „piata financiara internationala isi incetineste simtitor

Cresterea economica a Chinei a scazut in al treilea trimestru din acest an la 9%, din pricina crizei financiare internationale, care incepe sa afecteze si economia cu cea mai mare crestere din randul tarilor dezvoltate. Acest lucru se intampla pentru prima data in ultimii patru ani, dupa ce in al doilea semestru crestrea inregistrata a fost de 10,1%.

Potrivit purtatorului de cuvant al Biroului National de Statistica din China, Li Xiaochao, „piata financiara internationala isi incetineste simtitor ritmul de crestere , ceea ce da nastere la numerosi factori volatili in climatul economic international, cu efect asupra economiei chineze”.

Economistii se asteptau la o scadere de 9,7% a economiei Chinei, insa aceasta prognoza a fost completata si de Olimpiada de la Beijing, pe perioada careiau au fost inchise numeroase fabrici importante, pentru a limita poluarea. „Este evident faptul ca economia a inceput sa incetineasca rapid, cu toate ca unii indicatori sunt in continuare ridicati, dar datorita efectului de „intarziere”. Cresterea economica va continua sa scada”, a declarat Zheng Fan, economist la compania Tebon Securities din Shanghai.

Cu toate acestea, prin comparatie cu alte economii majore, ritmul de crestere inregistrat in China este unul solid. Chiar si asa insa, autoritatile de la Beijing stiu ca trebuie sa pastreze cresterea economica la un nivel de cel putin opt spre noua procente, pentru a putea sa-si atinga scopul de reducere a saraciei in paralel cu minimalizarea pierderii de locuri de munca, fapt ce altfel ar putea duce la probleme de ordin social.

Sursa: Times Online

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.