UPDATE: Lionel Messi a câștigat Balonul de Aur 2023! Este al 8-lea Balon e Aur din cariera starului argentinian, ceea ce reprezintă un record. Premiul i-a fost dat de către David Beckham, patronul clubului Inter Miami. Pe locul 2 s-a clasat Erling Haaland. Pe locul al 3-lea a fost francezul Kylian Mbappe, urmat de belgianul Kevin de Bruyne pe locul al 4-lea.

„Vreau să le mulțumesc jucătorilor din naționala Argentinei pentru că m-au ajutat enorm. A fost un an care mi-a dat totul, Mondaialul pe care îl așteptam de atât timp. felicitări Erling, Kylian și Kevin, ați fost extraordinari. Mă uit în urmă și văd ce am realizat în toți acești ani, câștigarea Mondialului a fost visul vieții mele. Trofeul acest revine ca o recunoștință pentru tot ceea ce am făcut”, a declarat Lionel Messi.

Aitana Bonmati, mijlocaș la Barcelona și naționala Spaniei, a câștigat Balonul de Aur la fotbal feminin.

În clasamentul Balonului de Aur 2023, pe locul 5 se află Rodri, urmat de Vini Jr. pe locul 6 și de Julian Alvarez pe 7.

Manchester City a câștigat premiul pentru cel mai bun club al anului în fotbalul masculin. Echipa antrenată de Pep Guardiola a câștigat Champions League, Premier League și Cupa Angliei.

Haaland a câștigat trofeul „Gerd Muller”

Acesta a câștigat trofeul „Gerd Muller”, pentru cel mai bun atacant al anului.

„Le mulțumesc celor de la Manchester City, celor din staff, lui Pep. Le mulțumesc tuturor celor care au fost alături de mine, vă îmbrățișez”, a declarat Haaland.

Emiliano Martinez (31 de ani) a câștigat trofeul Yashin, acordat celui mai bun portar.

Barcelona, cea mai bună echipă de fotbal feminin.

Gala Balonului de Aur are loc chiar în aceste momente, la Theatre du Chatelet din Paris. Locul 10 în clasament îl ocupă Luka Modric (38 de ani). Pe locul 9 s-a situat Bernardo Silva (29 de ani), urmat de Victor Osimhen (24 de ani) pe locul 8.

Premiul Socrates, acordat pentru gesturi caritabile, a fost câștigat de către Vinicius Junior.

Jude Bellingham (20 de ani) a câștigat Trofeul Kopa. Acesta i-a fost decernat de către Eden Hazard, proaspăt retras din activitate.

Lionel Messi și Erling Haaland, favoriți pentru Balonul de Aur 2023

Balonul de Aur 2023. Luni, pe data de 30 octombrie, se va afla cine va intra în posesia celui mai râvnit trofeu individual din fotbalul mondial. Printre favoriți se numără argentinianul Lionel Messi și norvegianul Erling Haaland. Ceremonia a început în jurul orei 21.00, iar marele câștigător va fi dezvăluit la ora 23:25 (ora României).

În sezonul trecut, Lionel Messi, care joacă la Inter Miami, a marcat 42 de goluri și a dat 26 de assist-uri. Acesta a câștigat Cupa Mondială cu Argentina, titlul și Supercupa Franței cu PSG.

Al doilea favorit este Erling Haaland, de la Manchester City. În sezonul trecut, norvegianul a marcat 56 de goluri și a oferit 9 pase decisive. A câștigat UEFA Champions League, Premier League și FA Cup.

Lista cu finaliștii pentru Balonul de Aur 2023

Aceasta este lista cu cei 30 de finaliști pentru Balonul de Aur 2023:

• Andre Onana (Inter – actual Manchester United / Camerun)
  • Josko Gvardiol (RB Leipzig – actual Manchester City / Croația)
  • Karim Benzema (Real Madrid – actual Al-Ittihad / Franța)
  • Jamal Musiala (Bayern / Germania)
  • Mohamed Salah (Liverpool / Egipt)
  • Jude Bellingham (Borussia Dortmund – actual Real Madrid / Anglia)
  • Bukayo Saka (Arsenal / Anglia)
  • Randal Kolo Muani (Eintracht Frankfurt – actual PSG / Franța)
  • Kevin De Bruyne (Manchester City / Belgia)
  • Bernardo Silva (Manchester City / Portugalia)
  • Yassine Bounou (Sevilla – actual Al-Hilal / Maroc)
  • Martin Odegaard (Arsenal / Norvegia)
  • Julian Alvarez (Manchester City / Argentina)
  • Ilkay Gundogan (Manchester City – actual Barcelona / Germania)
  • Vinicius Junior (Real Madrid / Brazilia)
  • Lionel Messi (PSG – actual Inter Miami / Argentina)
  • Rodri (Manchester City / Spania)
  • Lautaro Martinez (Inter / Argentina)
  • Antoine Griezmann (Atletico / Franța)
  • Robert Lewandowski (Barcelona / Polonia)
  • Kylian Mbappe (PSG / Franța)
  • Kim Min-Jae (Napoli – actual Bayern / Coreea de Sud)
  • Victor Osimhen (Napoli / Nigeria)
  • Luka Modric (Real Madrid / Croația)
  • Harry Kane (Tottenham – actual Bayern / Anglia)
  • Emiliano Martinez (Aston Villa / Argentina)
  • Khvicha Kvaratskhelia (Napoli / Georgia)
  • Ruben Dias (Manchester City / Portugalia)
  • Nicolo Barella (Inter / Italia)
  • Erling Haaland (Manchester City / Norvegia)

Balonul de Aur se va acorda pentru performanțele din sezonul 2022 – 2023

Jurnaliștii de la sport.es au publicat un video din sala în care are loc ceremonia din această seară. Erling Haaland va fi așezat între Bernardo Silva și Rodri, coechipierii săi de la Manchester City, notează aceștia.

La fel cum s-a procedat și în ultimii doi ani, Balonul de Aur se va acorda pentru evoluțiile de pe parcursul sezonului competițional 2022 – 2023. Până în anul 2021, erau luate în considerare performanțele din anul calendaristic precedent.

În afară de Balonul de Aur, în această seară se vor acorda și Trofeul Kopa, primit de cel mai bun jucător U21 din sezonul trecut, Trofeul Yashin, acordat celui mai bun portar, Premiul Socrates, primit de un fotbalist pentru gesturile caritabile, Trofeul Gerd Muller, pentru cel mai bun atacant, și premiul pentru cel mai bun club al sezonului.