A murit marele Ilie Dumitrescu. Institutul Național de Statistică a dat vestea tristă

A murit marele Ilie Dumitrescu. Institutul Național de Statistică a dat vestea tristă

SURSA FOTO: Dreamstime

Publicat de Cristina Pastia la 6 iunie 2025, 12:24

România este în doliu, după ce o personalitate marcantă a statisticii românești și internaționale a încetat din viață. A fost singurul român care a contribuit direct la elaborarea normelor esențiale ale statisticii internaționale.

A murit Ilie Dumitrescu, fost șef de cabinet al președintelui INS

România este în doliu! Ilie Dumitrescu, fost șef de cabinet al președintelui Institutului Național de Statistică (INS) și o personalitate marcantă în domeniul statisticii, atât pe plan național, cât și internațional, s-a stins din viață, a anunțat oficial instituția.

„Cu regret anunțăm trecerea la cele veşnice a fostului șef de cabinet al Institutului Național de Statistică, Ilie Dumitrescu (1935-2025). Atât pe plan uman, cât și profesional, domnia sa a dovedit o neobosită dedicare.

Putem afirma, fără dar și poate, că viața și activitatea sa au fost caracterizate de un profesionalism desăvârșit. Prin calitățile sale umane și prin activitatea statistică desfășurată, a câștigat recunoaștere atât internațională, cât și națională.

De astăzi, statistica oficială din România este mai săracă, dar suntem convinși că spiritul său curajos și dorința sa permanentă de mai bine vor rămâne un reper pentru viitoarele generații de statisticieni. Condoleanțe familiei și Dumnezeu să-l odihnească în pace.”, a transmis Institutul Național de Statistică pe pagina sa de Facebook.

Cariera remarcabilă a lui Ilie Dumitrescu s-a desfășurat pe parcursul a șapte decenii, începând din 1955 și până la începutul acestui an, timp în care a lucrat neîntrerupt în domeniul statisticii oficiale, devenind un reper al profesionalismului și al rigoarei științifice în acest sector.

De-a lungul anilor, a fost membru activ în grupuri de lucru ale ONU, OCDE și Eurostat, având un rol esențial în procesul de armonizare a metodologiilor și în integrarea statisticii românești în sistemele europene și internaționale.

Ilie Dumitrescu rămâne singurul român care a contribuit direct la elaborarea normelor esențiale ale statisticii internaționale, având un rol decisiv în formularea principiilor de bază care stau la temelia statisticii oficiale la nivel global.

Doliu și în muzica populară, după moartea lui Alex Hurghiș

Și scena muzicală românească trece printr-un moment greu, după ce Alex Hurghiș, membru al trupei Bucovina Express din Sadova, a încetat din viață neașteptat, la doar 33 de ani.

Tânărul artist, recunoscut și respectat în zona Câmpulung Moldovenesc pentru talentul său și dedicarea față de viața culturală locală, a lăsat în urma sa un gol imens și o tristețe adâncă în sufletele celor care l-au cunoscut.

Alex Hurghiș nu a fost doar un muzician talentat, ci și inima multor evenimente muzicale ce aduceau energie și bucurie comunității, fiind, în același timp, un prieten de încredere pentru apropiații săi.

Cu o prezență modestă, dar plină de căldură, Alex s-a evidențiat prin seriozitate și dăruire, insuflând în fiecare interpretare nu doar muzică, ci și sentimente autentice. Mai multe puteți citi aici.

Informații articol
Despre autor
Cristina Pastia

Am terminat Facultatea de Limbi și Literaturi Străine în cadrul Universității din București, engleză-germană. Mă consider o fire artistică, fiind dintotdeauna atrasă de poezie și de teatru. Colaborarea cu Capital am început-o în toamna anului 2022.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.