Grecia: creditorii ‘speră’ în finalizarea acordului asupra reformelor

Grecia: creditorii ‘speră’ în finalizarea acordului asupra reformelor
Publicat de CAPITAL la 8 iulie 2013, 08:34

Discuţiile dintre Grecia şi creditorii ei s-au încheiat fără un acord final asupra unui pachet de reforme, dar ambele părţi au afirmat că o astfel de înţelegere probabil va fi finalizată la Bruxelles înainte de întâlnirea de luni a Eurogrupului, notează Associated Press.

Poul Thomsen, reprezentantul Fondului Monetar Internaţional la discuţii, şi ministrul de finanţe Yannis Stournaras au declarat jurnaliştilor duminică după discuţii că ‘speră’ într-un acord final înainte de reuniunea miniştrilor de finanţe din zona euro.                 
În joc este o tranşă de 8,1 miliarde de euro /10,4 miliarde dolari/ de ajutor de salvare ce menţine Grecia înglodată în datorii pe linia de plutire.
                   
Este pentru prima dată când Grecia se duce la o reuniune crucială a Eurogrupului fără un acord prealabil, notează AP.
                   
În centrul discuţiilor se află cererea creditorilor ca 12.500 de funcţionari publici să fie trimişi în concediu administrativ până la sfârşitul anului, cu posibilitatea de concediere.
Sursa: Agerpres

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Arhiva
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.