UPDATE: Simona a câștigat ultimul set cu scorul de 6-4.

Simona Halep preia conducerea. Scorul este 3-2.

Scorul devine tot mai strâns. E 2-2 în setul decisiv.

Setul al treilea debutează bine pentru Simona Halep. Este 2-0 pentru româncă.

Ce revenire! Simona Halep câștigă al doilea set cu scorul de 6-1.

Set spectaculos pentru Simona Halep. Scorul este de 3-0 în al doilea set.

Simona Halep își ia avânt. Scorul este 2-0.

Al doilea set începe bine pentru Simona Halep. Este 1-o pentru româncă.

Simona Halep pierde primul set

Dramatic, poloneza Iga Swiatek, la un pas să câștige primul set. Scorul este 5-3.

Swiatek preia din nou conducerea. Scorul este 4-3 pentru poloneză.

Simona Halep revine cu egalarea. Este 3-3. Meci incendiar la Australian Open.

În acest moment este 3-2 pentru poloneză.

Simona Halep egalează din nou. Scorul este 2-2. Meciul este foarte strâns.

Swiatek conduce din nou. Scorul este 2-1.

Simona egalează. Este 1-1.

Meciul a început la ora 10.15. Este deja 1-0 pentru Swiatek.

Simona Halep, locul 2 WTA, va evolua împotriva polonezei Iga Swiatek, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 15, duminică, de la ora 10.00, în optimi la Australian Open.

Bilanţul întâlnirilor directe Halep – Swiatek este 1-1. Românca s-a impus în 2019, în optimi, la Roland Garros, scor 6-1, 6-0, iar poloneza la următoarea ediţie a competiţiei de la Paris, în aceeaşi fază, scor 6-2, 6-1, scrie news.ro.

„Sunt multe lucruri pe care va trebui să le fac diferit pentru că la Roland Garros meciul a fost foarte rapid. Nu am avut niciun fel de feeling atunci. Ea a fost iute și foarte puternică în acea zi, dar voi uita acel meci. Voi discuta cu echipa mea legat de ce aș putea să fac mai bine, voi încerca să mă concentrez pe mine, așa cum fac în fiecare zi. Atenția trebuie să fie pe mine, apoi, dacă voi juca un tenis bun, am o șansă”, a fost analiza făcut de Simona Halep.

Simona Halep o va înfrunta pe Serena Williams dacă va trece de Iga Swiatek în optimile de finală de la Australian Open.

Dacă Simona Halep o va învinge pe Iga Swiatek, se va reîntâlni cu Serena Williams în sferturile de finală ale Grand Slam-ului de la Melbourne. Fostul număr 1 mondial a trecut de Aryna Sabalenka, scor 6-4, 2-6, 6-4, după o partidă care a durat 2 ore și 11 minute, și s-a calificat în sferturi la Australian Open pentru a 13-a oară în cariera sa.

În privinţa adversarei din optimi, care poate fi poloneza Iga Swiatek, Halep are o revanşă de luat, după ce aceasta a învins-o în octombrie, la Roland Garros cu 6-1, 6-2.

”E o mare provocare, deoarece m-a zdrobit” la Roland Garros, a spus Halep, zâmbind.

”Până acum am avut meciuri dificile, dar mă bucur că după turul al treilea mă simt mai bine, atât ca joc, cât şi fizic. În prima săptămână este vorba, cum spunea Pete Sampras, despre supravieţuire, pentru că nu poţi câştiga un Grand Slam în prima săptămână”, a concluzionat Halep.