Simona Halep a reușit să o învingă pe croata Petra Martici, locul 79 WTA și drept urmare, s-a calificat a patra oară în semifinalele turneului de categorie WTA 1.000 de la Indian Wells. Cele două au încheiat meciul cu un scor de 6-1, 6-1.

Pe de altă parte, setul I a fost unul scurt, 6-1, în 24 de minute şi în care Martici a luat primul ghem, pe propriul serviciu, şi le-a pierdut pe următoarele nouă. Pe de altă parte, la 2-0 în setul secund, după un break în ghemul al doilea, Halep a avut primele probleme la serviciu, fiind nevoită să salveze două mingi de rebreak. Ea a reuşit şi a dus scorul la 3-0, înainte ca jucătoarea croată să mai pună un ghem pe tabelă, tot cu serviciul.

Menționăm faptul că fostul lider WTA a continuat să acumuleze ghemuri în contul ei şi s-a distanţat la 5-1.  Calificarea în semifinale este recompensată cu un premiu de 343.985 de dolari şi cu 390 de puncte WTA.

Cu cine va juca Simona Halep?

Următorul pas după această victorie este jocul cu poloneza Iga Swiatek, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3, sau cu americanca Madison Keys, locul 29 WTA şi cap de serie numărul 25.

Amintim faptul că după ultimul succes, Halep ocupă locul 19 în clasamentul WTA live. Pe de altă parte, un meci important urmează. Simona Halep va juca cu Iga Swiatek (21 de ani, 4 WTA). Jucătoarea din Polonia, una dintre cele mai apreciate din circuit și a învins-o în sferturi pe Madison Keys, scor 6-1, 6-0, după doar 57 de minute.

Totodată, poloneza mai este și campioană la Roland Garros 2020 și a început turneul american pe locul 4 WTA, dar de luni va fi pe locul 2. Ea le va depăși pe Barbora Krejickova și Aryna Sabalenka.

Până acum, cele două au mai jucat de trei ori, de fiecare dată la turneele de Grand Slam, iar Halep a câștigat două partide. Simona s-a impus la Roland Garros 2019, scor 6-1, 6-0, și la Australian Open 2021, scor 3-6, 1-6, 6-4. Poloneza a triumfat la Roland Garros 2020, scor 6-1, 6-2.

Meciul din semifinalele Indian Wells va avea loc vineri, organizatorii urmând să anunțe ora de start. Simona Halep se teme însă de cum s-ar putea termina.

„Va fi mai dificil. E o jucătoare puternică și constantă. Va fi o luptă grea. Mă aștept la un meci dificil”, a declarat Simona Halep

Urmează un meci dificil

La rândul său, după victoria împotriva lui Madison Keys, Swiatek a vorbit despre meciul cu Simona Halep. Aceasta susțne că își dorește să se conentreze pe ea și să scape de stresul pe care îl avea și prima oară când cele două au jucat împreună.

„Știu că e o luptătoare, la fel ca mine. De aceea meciurile noastre sunt strânse. Nu știu la ce să mă aștept. Vreau să mă concentrez pe mine și pe jocul meu. Vreau să fac ce am făcut pe durata întregului turneu. Cred că va fi minunat, dar în tenis nu știi la ce să te aștepți.

Când am jucat primul meci împotriva ei eram foarte stresată că joc pe o asemenea arenă. De atunci totul s-a schimbat. Era prima dată când joc împotriva unei jucătoare ca Simona Halep, dar lucrurile s-au schimbat. Sunt bucuroasă că acum sunt la un nivel care îmi permite să joc bine împotriva unor jucătoarea puternice”, a spus Swiatek la conferința de presă.