Taurul modificat genetic: jumătate de tonă la 8 luni!
Toyota, cel mai mare producător auto din lume, va rechema la service 1,43 milioane de vehicule în America de Nord, Europa, China, Japonia şi alte regiuni, din cauza unor defecţiuni la airbag-uri, transmit DPA şi BBC.
"Albastra de Belgia" este o rasă rară în care taurii au o masă musculară extrem de mare şi bine definită, ei ajungând să cântărească peste o tonă. În Statele Unite şi nu numai există asociaţii ale crescătorilor acestei rase de bovine, iar în weekendul care tocmai a trecut a fost organizat un târg de astfel de tauri în Marea Britanie. Preţurile sunt astronomice. La fel şi masa la care pot ajunge într-un timp relativ scurt.
Astfel, conform unui raport oficial publicat recent , taurul modificat genetic ajunge să cântărească între 350 şi 450 de kg la vârsta de 8-10 luni, iar oasele şi grăsimea au o pondere mai mică decât la rasele obişnuite.
Conform site-ului oficial al Border British Blue club, cel mai scump exemplar, un taur de doi ani, s-a vândut cu aproximativ 20.000 de lire sterline. Anul trecut, cel mai scump taur vândut a fost un exemplar care s-a dat cu 15.000 de lire sterline.
Cel mai mic preţ adjudecat pentru un taur a fost de aproximativ 5.000 de lire sterline.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





