Simona Halep a câștigat primul set  cu 6-2, în 30 de minute. Kiki Bertens a condus în setul doi cu 4-1, însă Simona a revenit și a dus meciul în tie-break. Bertens s-a impus, însă, cu 7-6 (8-6). În setul trei, Halep a jucat slab, olandeza impunându-se cu 6-2.

Halep ar fi devenit prima jucătoare care în ultimii 45 de ani câştiga la rând Rogers Cup şi competiţia de la Cincinnati. Recordul este deţinut de Evonne Fay Goolagong Cawley, o fostă număr unu în clasamentul mondial, acum în vârstă de 67 de ani.

Simona Halep are 3-2 în meciurile directe cu Bertens (26 ani, 17 WTA), ultimul meci consemnând victoria în 2017, în semifinale la Roma, cu 7-5, 6-1.

Pentru Simona Halep, finala de la Cincinnati a fost a 33-a din carieră, până acum având 18 titluri cucerite.

Simona Halep a cucerit şi un titlu WTA la dublu, anul acesta, la Shenzhen, alături de Irina Begu, jucând şi o finală în 2016 la Montreal, alături de Monica Niculescu.