Minivacanța de Sfânta Maria.Trafic intens la frontierele cu Ungaria și Bulgaria. Se așteaptă și 90 minute
SURSA FOTO: Inquam Photos / Virgil Simonescu
Aglomerație la granițele României. Cum arată situația la frontierele cu Ungaria și cu Bulgaria? Datele de ultimă oră vin de la Poliția de Frontieră.
Sunt probleme la granițele României, în contextul minivacanței de Sfânta Maria.
Ȋn jurul prânzului, mai multe puncte de trecere a frontierei sunt aglomerate, în special spre Ungaria. Ce indică datele de ultimă oră ale Poliției de Frontieră?
S-au aglomerat granițele. Șoferii așteaptă și câte 90 minute la frontieră
Timpul mediu de aşteptare pentru autoturismele care ies din ţară este de circa 90 de minute la Nădlac II, Borş şi Urziceni. La intrarea în ţară, s-au format deja coloane de maşini la Petea şi Nădlac II.
Punctul de trecere a frontierei Nădlac II este aglomerat atât pe sensul de ieşire, unde autoturismele aşteaptă, în medie, 90 de minute pentru formalităţile vamale, cât li la intrarea în ţară, unde timpul mediu de aşteptare este, de asemenea de 90 de minute.
Potrivit aplicației online a Poliției de Frontieră, la Nădlac II sunt deschise câte şapte artere rutiere pe fiecare sens de mers.
Este aglomerație și pe sensul de ieșire din țară. S-au format coloane de maşini şi în punctele de trecere a frontierei de la Borş şi Urziceni, unde autoturismele aşteaptă, în medie, 90 de minute, dar şi la Petea, unde timpul de aşteptare pentru autoturisme este de o oră.
Pe sensul de intrare dinspre Ungaria autoturismele aşteaptă, la Petea, o oră pentru formalităţile vamale.
Cât despre granița de sud, cea cu Bulgaria, se aşteaptă, în medie, cel puţin jumătate de oră la Giurgiu, Calafat, Ostrov, Vama Veche şi Negru Vodă, atât în cazul șoferilor care vor să iasă din țară, dar și pentru cei care se întorc în România.
La acest moment, cel mai aglomerat dintre punctele de trecere a frontierei cu Bulgaria este cel de la Negru Vodă, unde timpul mediu de aşteptare este de 50 de minute atât la intrare, cât la ieşire din România.
Recomandările Poliției de Frontieră pentru cei care tranzitează frontierele României în aceste zile
Și vineri, vămile au fost aglomerate. Prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalitățile de control aproximativ 409.700 de persoane, cetățeni români și străini, dintre care peste 233.900 au fost pe sensul de ieșire din țară, respectiv peste 101.300 de mijloace de transport.
Pe sensul de intrare în România au fost 175.825 de persoane, dintre care 17.324 de cetăţeni ucraineni.
„Ne aflăm în mini-vacanța de Sfânta Maria și estimăm o creştere a valorilor de trafic în principalele puncte de trecere a frontierei, în mod special la graniţa cu Bulgaria şi Ungaria.
Astfel, au fost dispuse măsuri pentru suplimentarea arterelor de control până la capacitatea maximă permisă de infrastructura fiecărui punct de trecere, respectiv de suplimentare a personalului.
Tot pentru fluidizarea traficului la granițele României, reprezentanţii Poliției de Frontieră Române menţin permanent legătura cu autorităţile de frontieră din Ungaria si Bulgaria, pentru dispunerea unor măsuri comune astfel încât formalităţile de control să se deruleze cu operativitate”, transmite Poliția de frontieră.
Întrucât șoferii utilizează preponderent PTF Nădlac II şi PTF Petea, de la graniţa cu Ungaria, respectiv PTF Giurgiu, de la cea cu Bulgaria, polițiștii recomandă cetăţenilor să tranziteze şi prin celelalte puncte de frontieră existente la graniţă, astfel încât să se evite apariţia aglomerărilor.
La granița cu Ungaria sunt operaționale 12 puncte de trecere a frontierei în regim internaţional pentru persoane, autoturisme şi camioane, iar la granița cu Bulgaria sunt operaţionale 11 puncte de trecere a frontierei.
După mai bine de zece ani petrecuţi în domeniul monitorizării mass-media, am făcut un pas mic în direcţia potrivită şi m-am alăturat echipei Capital. Un pariu câştigător, zic eu. Mi-au plăcut dintotdeauna cuvintele şi puterea pe care acestea le pot avea în glasul sau peniţa potrivită şi nu pot decât să mă bucur acum de un banal, dar rar întâlnit “Îmi place munca mea!” Când nu mă găsiţi scriind în spatele unei tastaturi, mă veţi întâlni, deseori, tot la un calculator. Sau, în momentele perfecte, la volan, sus pe un munte şi bineînţeles, ca un taur care se respectă, în bucătărie!
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





