În această dimineață, Halep a jucat în sferturile competiției împotriva cehoaicei Marie Bouzkova, numărul 91 mondial.

Condusă cu 4-0 în primul set, Halep a reușit să egaleze tabela de scor, însă doar pentru a ceda ulterior setul cu 6-4.

După primul set, sportiva din România a cerut intervenția doctorului, acuzând dureri la tendonul lui Ahile.

Halep a decis ulterior să abandoneze lupta, declarând că a resimțit dureri în acea zonă încă din primul tur al competiției, însă astăzi durerile au fost mai ample ca oricând.

Pe pagina sa de Facebook, Simona Halep le-a mulţumit fanilor pentru susţinere: “Îmi pare rău că nu am putut termina meciul în această seară, dar vreau să le mulţumesc incredibililor fani din Toronto pentru că au venit – v-am auzit! Vă mulţumesc pentru o săptămână fantastică, Rogers Cup”.