Ce le pregătesc protestatarii oficialilor europeni. Mitingul nu a fost aprobat

Ce le pregătesc protestatarii oficialilor europeni. Mitingul nu a fost aprobat
Publicat de Bogdan Biszok la 10 ianuarie 2019, 12:45

Mai multe organizaţii nonguvernamentale au cerut aprobare de la Primăria Capitalei pentru organizarea, mâine seară, a unui miting sub sloganul „Vrem Europa, nu dictatura!”.

Mitingul ar urma să se desfăşoare mâine, de la ora 19:00, în faţa Ateneului Român, exact în momentul în care acolo va avea loc ceremonia de preluare a preşedinţiei rotative a Uniunii Europene de către România, în prezenţa înalţilor oficiali europeni.

Viceprimarul Capitalei, Aurelian Bădulescu, susţine că legea nu permite organizarea a două manifestări în acelaşi loc şi, mai mult decât atât, membrii Comisiei Europene au un statut special, care presupune măsuri suplimentare de securitate.

În pofida interdicţiei de la Primărie, un reprezentant al unui ONG, Cristian Dide, spune că protestatarii se vor întâlni în baza prevederilor CEDO, care protejează libera exprimare.RADOR

 

Informații articol
Publicat în: Fără categorie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.