Brexit va fi un ireversibil, odată invocat articolul 50 al Tratatului de la Lisabona

Brexit va fi un ireversibil, odată invocat articolul 50 al Tratatului de la Lisabona
Publicat de Ciprian Mailat la 19 februarie 2017, 12:57

Procesul de părăsire a Uniunii Europene va fi irevocabil odată ce Marea Britanie îl va declanşa, a declarat duminică ministrul britanic al Justiţiei într-un interviu acordat BBC şi citat de Reuters.

Premierul Theresa May a anunţat că va invoca Articolul 50 din Tratatul de la Lisabona până la finalul lunii martie, dând astfel startul unor negocieri de doi ani în vederea Brexit-ului.

Potrivit Reuters, unii lideri europeni sunt de părere că autorităţile de la Londra se pot răzgândi, iar o acţiune judecătorească menită să stabilească dacă se poate reveni asupra deciziei a fost înaintată la un tribunal irlandez.

'Oamenii se pot adresa instanţelor. Dar din ce înţeleg, decizia e irevocabilă, odată ce procesul s-a declanşat, el îşi urmează cursul', a spus ministrul Elizabeth Truss la BBC, când a fost întrebată dacă Marea Britanie poate da înapoi în dosarul Brexit.

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Arhiva
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.