Jucătoarea tunisiană de tenis Ons Jabeur va fi adversara româncei Simona Halep în optimile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), după ce a învins-o luni pe americanca Alison Riske, 7-6 (7-3), 1-6, 6-3, în runda inaugurală a acestei competiţii cu premii totale de 2.643.670 dolari.

Halep este principala favorită la Dubai

Ons Jabeur, locul 45 WTA, beneficiara unui wildcard, pornea cu şansa a doua în faţa lui Alison Riske, aflată pe poziţia a 18-a în ierarhia mondială. Tunisianca a devenit luna trecută, la Australian Open, prima jucătoare de tenis din lumea arabă care atinge sferturile de finală la un Grand Slam, ea fiind învinsă de americanca Sofia Kenin, viitoarea câştigătoare a turneului.

După cum s-a anunţat, Simona Halep, numărul doi mondial, este principala favorită la Dubai (Emiratele Arabe Unite) şi va intra direct în optimile de finală. Halep a câştigat titlul la Dubai în 2015, iar anul trecut s-a oprit în sferturile de finală, învinsă de elveţianca Belinda Bencic.

Luni, în prima rundă din proba de dublu a turneului de la Dubai, perechea formată din Simona Halep şi germanca Julia Goerges a fost învinsă fără drept de apel de cuplul Makoto Ninomiya (Japonia)/Zhaoxuan Yang (China) cu 6-2, 6-1.