Viktor Orban negocieri secrete cu Bolojan și miza explozivă a energiei
Premierul Ungariei, Viktor Orban, a aterizat din nou la București, într-o vizită „neoficială” pe care autoritățile române au preferat să o ignore public. O postare recentă a jurnalistului George Scarlat pe Facebook stârnește controverse în jurul vizitei „neoficiale” a premierului maghiar Viktor Orban la București, unde ar urma să se întâlnească discret cu Ilie Bolojan. Scarlat dezvăluie detalii sensibile despre posibilele subiecte de discuție: presiuni în fotbal și tranzacții strategice pe piața energiei.
Ce urmărește, de fapt, Orban în România?
Orban a forțat nota încă de la aterizare, cu un mesaj pe Facebook: „Am ajuns la București, pe pământ românesc. Diseară mergem în Ardeal!”.
Un text cu dublu sens, menit să flateze electoratul maghiar în an electoral, dar și să transmită un semnal politic ambiguu privind Ardealul. Vizita nu a fost oficială – nu a existat o invitație formală din partea Guvernului României. Bolojan însă nu a refuzat întrevederea, în stilul deja consacrat al „diplomației de tip chelner”.
Cum a încercat Budapesta să joace pe terenul României: între arbitraj și afaceri cu gaz
Dincolo de aparențe, agenda lui Orban a vizat două subiecte-cheie:
- Fotbal și influență: Surse guvernamentale susțin că Orban i-ar fi cerut lui Bolojan „o pilă” la președintele FRF, Răzvan Burleanu, pentru ca FK Csikszereda – echipa susținută financiar de statul maghiar – să beneficieze de un arbitraj „mai prietenos” în Superliga României. Gafa lui Bolojan? Nu știa cine e Burleanu, iar o eroare de Google l-a făcut să creadă că premierul maghiar e interesat de imobiliare, nu de fotbal.
- Energia, adevărata miză: MVM vrea Distrigaz Nord
Miza reală a discuțiilor a fost însă alta: preluarea de către compania maghiară de stat MVM a E.ON Energie (fosta Distrigaz Nord), care deservește 3,4 milioane de clienți români. Cu Germania gata să iasă din acționariat, Ungaria se pregătește să controleze o parte semnificativă din piața de gaze și electricitate a României. Un „deal” cu potențial exploziv în contextul tensiunilor geopolitice și al incertitudinilor privind securitatea energetică.
Tranzacția necesită avizul Guvernului României. Fostul premier Ciolacu amânase decizia din rațiuni electorale, însă presiunea lui Orban crește pe fondul ieșirii germane de pe piață și a confuziei politice de la București.
Există „risc politic de țară crescut”, avertizează consultanții. Orban ar face bine să-și calculeze pașii: dacă va investi în Distrigaz Nord, s-ar putea trezi prins într-o roată a istoriei care se întoarce imprevizibil.
Vizita „neoficială” a lui Orban și dialogul cu Bolojan nu sunt doar un joc de imagine electorală pentru Budapesta, ci dezvăluie ambiția Ungariei de a-și consolida pârghiile de influență în România
Postarea integrală a lui George Scarlat
George Scarlat atrage atenția, într-o postare recentă, asupra vizitei neoficiale a premierului ungar Viktor Orban în România și asupra întâlnirii acestuia cu premierul Ilie Bolojan. Scarlat subliniază modul în care Orban folosește astfel de vizite pentru a transmite mesaje provocatoare și analizează, cu ironie, agenda reală a discuțiilor dintre cei doi premieri.