Europenii se opun reintegrării Rusiei în G7

Europenii se opun reintegrării Rusiei în G7
Publicat de Robert Stan la 9 iunie 2018, 09:52

Franţa, Germania, Italia şi Marea Britanie, cele patru ţări europene prezente în G7, au căzut de acord vineri să refuze reintegrarea Rusiei în această structură, cerută cu câteva ore mai devreme de preşedintele american, Donald Trump.

Emmanuel Macron, Angela Merkel, Giuseppe Conte şi Theresa May, reuniţi la iniţiativa preşedintelui francez chiar înainte de debutul summitului din Canada, au convenit că "poziţia europeană nu este o reintegrare a Rusiei", lansând, totodată, un apel la "vigilenţa G7" în faţa Moscovei, dar referindu-se la "posibilitatea de a stabili un dialog", o concesiune făcută Romei, potrivit consilierilor lui Emmanuel Macron. 

Conform Agerpres, doar noul şef al guvernului populist italian, Giuseppe Conte, a afirmat vineri pe Twitter că este „de acord" cu reintegrarea Rusiei în G7.

Informații articol
Etichete: , , , ,
Publicat în: Arhiva
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.