Autodenunţul lui Ghiţă: Parchetul General dispune începerea urmăririi penale
Parchetul General a început, joi, urmărirea penală pentru instigare la fals intelectual în dosarul constituit ca urmare a autodenunţului deputatului Sebastian Ghiţă, au precizat surse judiciare.
Deputatul Sebastian Ghiţă a declarat, joi, la ieşirea de la Parchetul General, că a dat o declaraţie de martor, iar săptămâna viitoare este chemat pentru a prezenta noi probe în cazul autodenunţului pe care l-a făcut, astfel încât să ajute la soluţionarea acestei situaţii.
Potrivit aceloraşi surse, deputatul a fost audiat în calitate de martor în acest dosar.
''Sunt convins că vor fi audiate şi alte persoane care să certifice cele spuse de mine. Am nominalizat persoanele care au participat împreună cu mine la acest eveniment. (…) Ce mă bucur eu, şi am declarat astăzi de dimineaţă, este faptul că Parchetul General a avut curajul să înceapă şi să facă o anchetă care vizează un procuror de la DNA, chiar pe Laura Codruţa Kovesi. Asta cred că este o chestiune de normalitate în statul român, pe care trebuie să o acceptăm toţi, chiar şi cei mai mari admiratori ai dânsei'', a spus Ghiţă.
Întrebat ce infracţiuni vizează cercetările din acest dosar, el a replicat că procurorul trebuie lăsat să facă încadrarea faptelor respective şi să se raporteze la ele.
AGERPRES
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





