Să vină banii la stat. S-a dat ordin de la Finanțe. Intră în vigoare din 12 august

Să vină banii la stat. S-a dat ordin de la Finanțe. Intră în vigoare din 12 august

SURSA FOTO: Dreamstime - Bani, lei

Publicat de Iulian Luca la 9 august 2024, 18:47

Ministerul Finanțelor vine cu oportunități avantajoase pentru românii dornici să investească, dar și să contribuie la sprijinirea financiară a statului. Despre ce este vorba mai exact?

Ministerul de Finanțe anunță lansarea titlurilor de stat Tezaur

Ministerul de Finanțe a anunțat că românii vor putea achiziționa, începând cu 12 august 2024, titluri de stat Tezaur cu maturități de 1 și 3 ani, beneficiind de dobânzi atractive de 5,80% și, respectiv, 6,60% pe an.

Această ofertă reprezintă o oportunitate pentru persoanele fizice de a investi în titluri de stat, având în vedere că veniturile obținute din aceste investiții sunt neimpozabile.

  • Perioada de subscriere online: Între 12 august și 5 septembrie 2024, exclusiv pentru persoanele fizice înregistrate în Spațiul Privat Virtual (SPV), care pot efectua operațiuni precum deschiderea unui cont de subscriere, subscrierea titlurilor de stat, și transferul sumelor din contul de subscriere.
  • Achiziții la sediul unităților Trezoreriei Statului: Titlurile de stat Tezaur pot fi achiziționate între 12 august și 6 septembrie 2024.
  • Prin Poșta Română: În mediul urban, titlurile pot fi cumpărate între 12 august și 5 septembrie 2024, iar în mediul rural, între 12 august și 4 septembrie 2024.

Dobânda aferentă titlurilor de stat este plătibilă anual, conform termenelor specificate în prospectul de emisiune, iar titlurile sunt transferabile și pot fi răscumpărate anticipat. Persoanele fizice care au împlinit 18 ani la momentul subscrierii sunt eligibile pentru achiziționarea titlurilor de stat, iar subscrierile pot fi anulate în perioada de subscriere prin depunerea unei cereri.

investitii
SURSA FOTO: Dreamstime

Fondurile vor fi folosite pentru finanțarea deficitului bugetar și refinanțarea datoriei publice

Fondurile obținute din emisiunea de titluri de stat Tezaur vor fi utilizate de Ministerul Finanțelor pentru finanțarea deficitului bugetar și refinanțarea datoriei publice. Investitorii nu vor plăti impozit pe veniturile obținute din aceste titluri de stat.

Simultan cu emisiunea titlurilor de stat Tezaur, Ministerul Finanțelor desfășoară și a patra ediție a Programului Fidelis, destinat donatorilor de sânge. În cadrul acestui program, donatorii beneficiază de o dobândă suplimentară de 1 punct procentual, ajungând la 6,80% pentru titlurile de stat emise în lei, cu scadență la un an.

De asemenea, pragul minim de subscriere pentru donatori a fost redus de la 5.000 de lei la 500 de lei. Programul Fidelis pentru donatori se desfășoară între 8 și 20 august 2024.

Persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta de peste 18 ani pot subscrie în titlurile de stat Fidelis denominate în lei și euro prin intermediul băncilor partenere:

  • BT Capital Partners & Banca Transilvania,
  • Banca Comercială Română,
  • B.R.D. – Groupe Société Générale,
  • Alpha Bank.

Vezi aici toate detaliile.

Informații articol
Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.