Etapa a 15-a a Superligii de fotbal a adus meciuri intense și un clasament în continuă schimbare, în timp ce echipele s-au străduit să-și îmbunătățească poziția. Cu rezultate surprinzătoare și momente deosebite, această etapă a crescut tensiunea în lupta pentru titlu.

Superliga etapa 15. Rezultate

• AFC UTA Arad – Dinamo Bucureşti – Luni, 6 Noiembrie (ora 18:00)
  • AFC Hermannstadt – FC CFR 1907 Cluj – Luni, 6 Noiembrie (ora 21:00)

CSM Politehnica Iaşi – SC Oţelul Galaţi 1-1 (1-0). CSM Politehnica Iaşi și SC Oţelul Galaţi au remizat, cu Shayon Harrison deschizând scorul pentru gazde în minutul 31, iar Frederic Maciel egalând pentru oaspeți în minutul 79.

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FC Petrolul Ploieşti 0-0. Meciul dintre Sepsi OSK și Petrolul Ploiești s-a încheiat fără goluri, iar cele două echipe au împărțit punctele.

Universitatea Craiova – FC U 1948 Craiova 1-1 (1-0). Universitatea Craiova și FC U 1948 Craiova au încheiat la egalitate, cu Mihai Căpăţînă deschizând scorul pentru gazde în minutul 29 și Aurelian Chiţu egalând pentru oaspeți în minutul 63. Echipa FC U Craiova a rămas în inferioritate numerică după cartonașul roșu primit de Andrea Padula în minutul 77.

FC Universitatea Cluj – FC Voluntari 1-2 (1-1). FC Voluntari a învins FC Universitatea Cluj cu scorul de 2-1, cu goluri marcate de Ianis Stoica pentru gazde în minutul 12, iar Adam Nemec și Andrei Dumiter pentru oaspeți în minutele 31 și 61. Notabil este faptul că Andrei Dumiter a ratat un penalty în minutul 90+7, în timp ce Nicolae Carnat de la FC Voluntari a primit cartonaș roșu în minutul 67.

FC Farul Constanţa – AFC Botoşani 1-1 (0-0). Echipa FC Farul Constanţa și AFC Botoşani au încheiat la egalitate, cu Andrei Artean marcând pentru gazde în minutul 61, iar Victor Dican pentru oaspeți în minutul 89.

FC FCSB – FC Rapid Bucureşti 1-2 (0-2). FC Rapid București a învins FC FCSB cu scorul de 2-1, cu goluri marcate de Jayson Papeau și Paul Iacob în minutele 39 și 45+2, iar Joyskim Dawa a marcat unicul gol pentru FC FCSB în minutul 66.

fotbal
SURSA FOTO; Dreamstime

Clasament etapă a 15-a

Superliga etapa 15. Clasamentul Superligii reflectă rezultatele de până acum și pozițiile echipelor în lupta pentru titlu. Iată cum arată clasamentul în această etapă:

1. FCSB – 15 meciuri jucate, 9 victorii, 4 egaluri, 2 înfrângeri, 28 goluri marcate, 15 goluri primite, 31 puncte.
  2. CFR Cluj – 14 meciuri jucate, 9 victorii, 3 egaluri, 2 înfrângeri, 28 goluri marcate, 13 goluri primite, 30 puncte.
  3. Rapid – 15 meciuri jucate, 8 victorii, 5 egaluri, 2 înfrângeri, 31 goluri marcate, 17 goluri primite, 29 puncte.
  4. Universitatea Craiova – 15 meciuri jucate, 6 victorii, 5 egaluri, 4 înfrângeri, 21 goluri marcate, 16 goluri primite, 23 puncte.
  5. Petrolul Ploieşti – 15 meciuri jucate, 4 victorii, 9 egaluri, 2 înfrângeri, 19 goluri marcate, 16 goluri primite, 21 puncte.
  6. Farul Constanţa – 15 meciuri jucate, 6 victorii, 3 egaluri, 6 înfrângeri, 21 goluri marcate, 23 goluri primite, 21 puncte.
  7. FC Hermannstadt – 14 meciuri jucate, 4 victorii, 8 egaluri, 2 înfrângeri, 22 goluri marcate, 15 goluri primite, 20 puncte
  8. Universitatea Cluj – 15 meciuri jucate, 4 victorii, 7 egaluri, 4 înfrângeri, 22 goluri marcate, 23 goluri primite, 19 puncte.
  9. Sepsi OSK – 15 meciuri jucate, 5 victorii, 4 egaluri, 6 înfrângeri, 17 goluri marcate, 18 goluri primite, 19 puncte.
  10. Oţelul Galaţi – 15 meciuri jucate, 2 victorii, 11 egaluri, 2 înfrângeri, 12 goluri marcate, 12 goluri primite, 17 puncte.
  11. Politehnica Iaşi – 15 meciuri jucate, 4 victorii, 5 egaluri, 6 înfrângeri, 16 goluri marcate, 20 goluri primite, 17 puncte.
  12. FC Voluntari – 15 meciuri jucate, 4 victorii, 4 egaluri, 7 înfrângeri, 17 goluri marcate, 26 goluri primite, 16 puncte.
  13. FC U Craiova 1948 – 15 meciuri jucate, 4 victorii, 3 egaluri, 8 înfrângeri, 24 goluri marcate, 28 goluri primite, 15 puncte.
  14. UTA – 14 meciuri jucate, 3 victorii, 6 egaluri, 5 înfrângeri, 15 goluri marcate, 20 goluri primite, 15 puncte.
  15. Dinamo – 14 meciuri jucate, 2 victorii, 4 egaluri, 8 înfrângeri, 8 goluri marcate, 24 goluri primite, 10 puncte.
  16. FC Botoşani – 15 meciuri jucate, 0 victorii, 7 egaluri, 8 înfrângeri, 14 goluri marcate, 30 goluri primite, 7 puncte.