UPDATE: Simona Halep – Veronika Kudermetova, scor FINAL 6-1, 6-3

Simona Halep se califică în optimi la Australian Open, după ce a învins-o pe Veronika Kudermetova în două seturi, scor FINAL 6-1, 6-3 după un meci în care a reușit pur și simplu să uimească cu talentul și forma sa din prezent.

5-3 pentru Halep, Simona este la un pas de optimi.

Simona revine cu un break imediat. 3- 3 după o oră de joc ca apoi să se distanțeze la 4-3.

Halep este condusă cu 3-2 în setul 2.

Game bun al rusoaicei, 2-2 la game-uri în setul 2. Veronika a ănceput să îi pună probleme Simonei.

Halep face imediat rebreak, 1 – 1.

A început setul 2, rusoaica câștigă primul game printr-un break.

Simona Halep câștigă primul set cu 6-1 după 30 de minute de joc.

Încă un break pentru Uraganul Halep, 4-1 după 20 de minute de joc!

3-1 pentru Simona după o luptă superbă!

Break la zero pentru Halep. 2-1 după 3 gameuri.

1-1 la game-uri, Simona câștigă pe propria servă.

Kudermetova ia primul game, Halep este la servă.

Meciul a început.

Partida este gata să înceapă în câteva minute, ea se poate viziunea live pe Eurosport 2.

Vineri, 12 februarie, Simona Halep îşi continuă parcursul la primul turneu de Grand Slam al anului: Australian Open.

Halep vs Kudermetova

Meciul din turul al treilea al turneului organizat la Melbourne le pune faţă în faţă pe Halep (29 ani, locul 2 WTA) şi Veronika Kudermetova din Rusia (23 ani, locul 36 WTA).

Rusoaica ocupă în prezent cea mai bună poziţie din carieră în clasamentul WTA de simplu. Însă nu a câştigat până acum niciun turneu. Are în schimb în palmares un trofeu câştigat în proba de dublu.

Simona Halep şi Veronika Kudermetova nu s-au mai întâlnit până acum niciodată într-un meci de simplu, însă s-au duelat la Praga, anul trecut, în proba de dublu. Perechea Simona Halep/Barbora Strycova a fost atunci învinsă după trei seturi de perechea Veronika Kudermetova/Anastasia Pavlyuchenkova.

S-a declarat carantină în statul Victoria

Din păcate, meciul se va desfăşura fără spectatori, după ce a fost decretată carantină în statul australian Victoria, pentru o perioadă de cinci zile. Totul după ce au fost depistate noi infectări la un hotel al Aeroportului din Melbourne cu tulpina britanică de COVID-19.

Meciurile de la Australian Open, unde veneau până la 30.000 de spectatori pe zi, vor continua fără spectatori, cel puţin până miercuri.

Meci de infarct pentru Halep în turul doi

Simona Halep a ajuns în turul al treilea la Australian Open după ce a trecut, într-un meci incendiar, de australianca de origine croată Ajla Tomljanovic (27 de ani, locul 72 WTA).

Românca a învins greu cu 4-6, 6-4, 7-5, la capătul unui set decisiv în care adversara sa a servit pentru meci.

Ce au declarat cele două jucătoare înainte meciului de vineri?

“Nu cred că am mai jucat cu Veronika Kudermetova. Va fi o nouă provocare, o să o urmăresc niște filmulețe cu ea, aşa procedez de obicei. Întâi de toate, însă, vreau să mă recuperez, iar dacă voi fi 100% din punct de vedere fizic în două zile, pot să câştig”, a declarat Simona Halep după partida câştigată miercuri, în turul al doilea.

“Cu Simona trebuie să servesc și să returnez bine. Dacă am vreo șansă, trebuie să profit. Simona este o luptătoare și se mișcă foarte bine. Este o jucătoare incredibilă. Trebuie să dau tot ce am mai bun pentru a câștiga.

M-am antrenat cu ea anul trecut, după ce s-a reluat sezonul, în Praga. Am jucat un set și am pierdut cu 7-5. Dar a fost un set bun”, a spus şi rusoaica Kudermetova.