George Simion și-a „uitat” frații de peste Prut. Se opune acum ajutoarelor pentru Rep. Moldova

George Simion și-a „uitat” frații de peste Prut. Se opune acum ajutoarelor pentru Rep. Moldova

SURSA FOTO: Facebook/George Simion

Publicat de Cătălin Dumitrescu la 14 aprilie 2025, 23:01

Liderul AUR, George Simion, mult timp un aprig susținător al unirii României cu frații de peste Prut, a criticat în termeni duri sprijinul financiar acordat de România Republicii Moldova și refugiaților ucraineni.

George Simion a declarat că prioritatea statului român ar trebui să fie propriul popor, afirmând că nu poate susține financiar alte națiuni în timp ce există români care trăiesc încă în sărăcie.

George Simion: „Ajutoarele nu sunt o soluție corectă”

Într-o conferință de presă, Simion a afirmat că România nu ar trebui să continue să ofere ajutoare financiare externe, în special Republicii Moldova și refugiaților ucraineni, câtă vreme există cetățeni români care nu au acces la condiții decente de trai.

„Nu putem susține alte națiuni înainte de a-i ajuta pe români”, a spus liderul AUR.

Critici dure la adresa Chișinăului

George Simion a subliniat că România a oferit în mod constant sprijin financiar Republicii Moldova, dar acest ajutor nu a fost apreciat, ba dimpotrivă, ar fi contribuit la „alimentarea unor atitudini anti-românești” în rândul unor lideri de la Chișinău.

„Sunt lideri în Moldova care primesc bani de la București și apoi vorbesc despre identitate moldovenească separată. Este revoltător”, a afirmat el.

Refugiații ucraineni, altă controversă

Liderul AUR a mai declarat că România a fost extrem de generoasă cu refugiații ucraineni, însă a susținut că nu există o strategie clară privind integrarea acestora și nici o evaluare a impactului economic și social pe termen lung.

Simion consideră că eforturile trebuie echilibrate și prioritizate în favoarea cetățenilor români.

Își cere dreptul înapoi

George Simion a declarat în cadrul unei alte conferințe de presă, acum câteva zile, că, în cazul în care va ajunge președinte, va condiționa susținerea României față de Republica Moldova și Ucraina de eliminarea interdicțiilor de intrare aplicate de cele două state în cazul lui.

Simion a pierdut recent un proces intentat fostului ministru al Apărării din Republica Moldova, Anatol Șalaru, care l-a acuzat că avea întâlniri cu reprezentanți ai serviciilor de informații ai Federației Ruse.

Date nesigure

Simion a fost întrebat în cadrul acestei conferințe de presă dacă știe când îi expiră interdicția de intrare în Republica Moldova și Ucraina.

 „Nu cunosc exact data până când am interdicție (…), ar fi trebuit să expire interdicția pe care am avut-o în Ucraina”, a declarat George Simion, fără să menționeze ceva despre interdicția de intrare în Republica Moldova.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.