Selecţionata României a fost învinsă de selecţionata Spaniei cu scorul de 3-0 (0-0), miercuri seara, pe Stadionul Steaua din Capitală. S-a întâmplat în primul său meci din Grupa B a Campionatului European de fotbal Under-21 din România şi Georgia.

Spania a dominat partida la toate capitolele

Naționala de tineret a României fost învinsă miercuri, la meciul de debut la Campionatul European Euro U21, de reprezentativa similară a Spaniei. Ibericii, printre principalii favoriți la câștigarea titlului, s-au impus cu 3-0 (0-0), în meciul jucat pe Stadionul Steaua, în Grupa B.

Spania U21, cu jucători ce evoluează la echipe importante din fotbalul european, au dominat partida la toate capitolele, având o posesie de aproape 80 la sută și peste 20 de ocazii de poartă.

Ibericii au irosit nenumărate șanse de a deschide scorul, în prima repriză, pe fondul unei apărări ezitante, dublate de nenumărate pase greșite ale tricolorilor, mulțumiți să încerce să nu primească gol.

Abel Ruiz a ratat ocazia primei reprize, pe final de repriză, când nu a reușit să introducă mingea în plasă, din fața porții, după pasa ideală a lui Rodri. Defensiva României a rezistat până în minutul, 55, când Victor Gomez l-a servit ideal pe Baena, șutul acestuia pe jos, la colțul lung, aducând primul gol al spaniolilor în competiție.

A venit rândul lui Sergio Gomez să-l servească pe Miranda, peste doar 7 minute, pentru golul de 2-0. Sergio Gomez a închis tabela cu o execuție din lovitură liberă, din poziție centrală, în al patrulea minut suplimentar de joc, pentru scorul final de 3-0.

Campionatul European Under-21 a luat startul cu trei meciuri

Campionatul European Under-21 din 2023 a luat startul miercuri, de la ora 19:00, cu trei meciuri: Belgia – Olanda, Georgia – Portugalia și Ucraina – Croația.

Selecționata U21 a țării noastre s-a aflat la a treia ediție consecutivă a Campionatului European. Amintim de performanța remarcabilă din 2019, când „tricolorii” mici au ajuns până în semifinalele Euro, unde au fost învinși de Germania.

Astfel, așteptările de la România U21 au fost destul de mari. Totuși, partida de miercuri seară nu a fost deloc una ușoară, iar echipa a fost învinsă cu scorul de 3-0 (0-0).

Spania și Italia dețin cele mai multe titluri câștigate la Campionatul European U21

Spania și Italia dețin cele mai multe titluri câștigate la Campionatul European U21, câte cinci fiecare. Spania a cucerit în 2019 ultimul titlu european la U21, chiar în anul în care și România a reușit o figură frumoasă, ajungând în semifinale.

În acest context, Spania este una dintre marile favorite ale competiției și în acest sezon. Conform informațiilor publicate de pagina de specialitate Transfermarkt, lotul de care dispune selecționerul Santi Denia este evaluat la peste 230 de milioane de euro!.

În topul celor mai bine cotați jucători iberici se află Oihan Sancet (Athletic Bilbao) și Gabri Veiga (Celta de Vigo), ambii având o valoare estimată de 30 de milioane de euro. În schimb, lotul României a fost evaluat la puțin sub 30 de milioane de euro.

Lotul Spaniei U21 pentru EURO 2023 este următorul:

• Portari: Julen Agirrezabala (Athletic Bilbao), Leo Román (Mallorca), Arnau Tenas (Barcelona);
  • Fundași: Arnau Martínez (Girona), Víctor Gómez (Braga), Hugo Guillamón (Valencia), Manu Sánchez (Osasuna), Juan Miranda (Betis), Jon Pacheco (Real Sociedad), Mario Gila (Lazio), Aitor Paredes (Athletic Bilbao), Sergio Gómez (Manchester City);
  • Mijlocași: Antonio Blanco (Alavés), Gabri Veiga (Celta de Vigo), Álex Baena (Villarreal), Oihan Sancet (Athletic Bilbao), Aimar Oroz (Osasuna), Adrián Bernabe (Parma), Rodri Sánchez (Betis), Rodrigo Riquelme (Girona);
  • Atacanți: Ander Barrenetxea (Real Sociedad), Sergio Camello (Rayo Vallecano), Abel Ruiz (Braga).