Prima livrare de gaz natural lichefiat din România, finalizată cu succes de OMV Petrom

Prima livrare de gaz natural lichefiat din România, finalizată cu succes de OMV Petrom

Sursă: Dreamstime

Publicat de Leonard Bădilă la 17 septembrie 2021, 13:45

OMV Petrom a transmis vineri, 17 septembrie, că a efectuat prima livrare de gaz natural lichefiat (GNL) din România către Damen Shipyards Mangalia.

Prima livrare de gaz natural lichefiat din România, finalizată cu succes de OMV Petrom

Astfel, informațiile transmise în cadrul unui comunicat arată că produsul a fost utilizat pentru alimentarea unei nave cu motoare care utilizează GNL.

Trebuie menționat că aceasta este prima navă de acest tip construită în România, la Şantierul Naval Damen, din Mangalia.

OMV Petrom este şi va continua să fie parte din soluţie

„Sectorul transporturilor, care are un rol esenţial pentru mobilitatea bunurilor şi a oamenilor, este şi unul dintre sectoarele în care sunt necesare măsuri eficiente şi cuprinzătoare de reducere a emisiilor. OMV Petrom este şi va continua să fie parte din soluţie, cu un portofoliu mixt de produse care să răspundă nevoilor de mobilitate din ţara noastră. Prima livrare de GNL din România este încă un pas pe care îl facem în extinderea ofertei de produse pentru transport cu emisii scăzute”, a declarat Radu Căprău, membru al directoratului OMV Petrom, responsabil pentru activitatea Downstream Oil.

Totodată, Franck Neel, membru al directoratului OMV Petrom responsabil pentru activitatea Downstream Gas, a arătat că, în contextul tranziţiei energetice, utilizarea GNL-ului în transport şi industrie poate duce la o reducere semnificativă a emisiilor de carbon şi a celor poluante.

„România are un potenţial semnificativ de gaze naturale, iar valorificarea acestuia, inclusiv prin lichefiere, deschide noi orizonturi pentru economia româneasca şi contribuie la obiectivele agendei climatice”, a transmis Franck Neel.

Coordonarea şi gestionarea în premieră a unui proces complex în care au fost implicate mai multe companii partenere

„Ne bucură colaborarea dintre doi lideri ai industriei din România şi nu numai, care au făcut posibilă o premieră: este pentru prima dată când o astfel de navă este construită în România, iar acest lucru demonstrează că industria navală românească este capabilă să implementeze proiecte foarte complexe şi inovatoare cu un înalt nivel tehnologic”, a completat Florin Spătaru, membru al Directoratului societăţii Damen Shipyards Mangalia.

Prima livrare de GNL din România, efectuată de OMV Petrom, a presupus coordonarea şi gestionarea în premieră a unui proces complex în care au fost implicate mai multe companii partenere, în condiţiile respectării tuturor măsurilor de siguranţă. Acesta s-a concretizat în două transporturi separate a câte două autocisterne, care au alimentat rezervorul primei nave din România care funcţionează pe bază de GNL.

De asemenea, prin răcirea gazelor naturale la o temperatură de -160 grade C şi prin lichefiere, acestea îşi reduc volumul de aproximativ 600 de ori comparativ cu volumul în stare gazoasă.

Astfel, pot fi stocate şi transportate în siguranţă pe distanţe foarte lungi, cu un grad crescut de eficienţă economică şi energetică. Gazele naturale lichefiate reprezintă o alternativă de tranziţie pentru un transport mai curat, în special pentru segmentele de transport ce pot fi mai greu decarbonate, precum transportul rutier greu de marfă şi transportul naval.

Prin utilizarea de GNL în transporturi, emisiile de CO2 scad cu 15%, cele de oxid de azot scad cu 50%, iar emisiile de particule grele scad cu 99%. Simultan, GNL nu generează emisii de sulf, respectând astfel cerinţele stricte privind emisiile de sulf ale Organizaţiei Maritime Internaţionale.

Sursă foto: Dreamstime

Informații articol
Despre autor
Leonard Bădilă

Am finalizat Facultatea de Litere și Limbi Străine în cadrul Universității Hyperion din București, iar ulterior am absolvit masterul la Facultatea de Jurnalism, specializarea Comunicare Mediatică și Publicitate, în cadrul aceleiași universități. Colaborarea cu Capital.ro a început în anul 2019.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.