Polonia reduce dobânda de referinţă

Polonia reduce dobânda de referinţă
Publicat de CAPITAL la 26 februarie 2009, 19:18

Consiliul de Politici Monetare al Poloniei a decis ca deobanda de referinta sa fie redusa cu 0,25 puncte procentuale pana la valoarea de 4%. Banca centrala de la Varsovia spera ca in acest mod sa stimuleze creditarea si sa dea un semnal de incredere investitorilor straini.Decizia a fost luata mai mult pe considerente economice, avand in vedere faptul ca productia industriala din Polonia a scazut in ianuarie cu 14,9% fata de perioada similara a anului trecut.Procentul a fost atat de mic deoarece,

Consiliul de Politici Monetare al Poloniei a decis ca deobanda de referinta sa fie redusa cu 0,25 puncte procentuale pana la valoarea de 4%. Banca centrala de la Varsovia spera ca in acest mod sa stimuleze creditarea si sa dea un semnal de incredere investitorilor straini.

Decizia a fost luata mai mult pe considerente economice, avand in vedere faptul ca productia industriala din Polonia a scazut in ianuarie cu 14,9% fata de perioada similara a anului trecut.

Procentul a fost atat de mic deoarece, in ultimele saptamani, zlotul polonez a pierdut teren atat in fata euro cat si a dolarului american. Desi o dobanda de referinta mica ar avea efecte de slabire a monedei nationale, totusi va avea efecte pozitive in economie.

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.