Simona Halep, numărul doi mondial, a obţinut o victorie dificilă, cu 6-1, 1-6, 7-6 (7-3), marţi, în prima rundă a turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 202.250 dolari, la aproape şase luni de la ultimul său meci oficial.

Cum s-a desfășurat meciul

Meciul a fost unul diferit, fiecare jucătoare câştigând categoric câte un set, Halep cu 6-1 pe primul, Hercog cu acelaşi scor pe al doilea, după ce a fost mai agresivă şi a variat mai mult loviturile.

În decisiv, un set foarte echilibrat, Halep a avut 3-1 şi 5-3, dar nu a profitat de avantajul creat, a ratat trei mingi de meci la 5-4 şi alte trei la 6-5, iar apoi s-a ajuns în tiebreak.

Hercog a condus cu 2-1, dar Halep a câştigat patru puncte consecutive (5-2), iar în cele din urmă a încheiat conturile cu 7-3.

Halep o conduce acum pe Hercog (29 ani, 46 WTA) cu 3-1 în meciurile directe. Primele două victorii au venit în 2019, în turul al treilea la Miami, cu 5-7, 7-6 (1), 6-2, şi în optimi la Eastbourne, cu 6-1, 4-6, 6-3.

Slovena s-a impus la primul lor duel, în 2009, la Sofia (ITF), în primul tur, cu 7-6 (3), 1-6, 6-2.

Halep a comis 8 greșeli duble în acest meci, la şase luni de la ultima sa partidă, finala câştigată la Dubai pe 22 februarie, 3-6, 6-3, 7-6 (5) cu kazaha Elena Rîbakina. Hercog a avut 4 duble greşeli, fiecare a reuşit 29 de mingi direct câştigătoare, dar slovena a avut ceva mai multe erori neforţate, 42-39.

Reacția Simonei Halep după victorie

„Mereu este greu să joci contra Polonei, mă deranjează stilul ei. În primul set am fost sigură pe mine, apoi Polona a revenit şi a fost greu să câştig.

Ştiu că Barbora Kreijcikova (n.r.- adversara din turul doi) este bună, trebuie să fiu pregătită. Este minunat să fiu din nou pe teren, abia aştept să joc în turul doi”, a declarat Halep după meci.

Cu vine va juca după acest meci

Va juca în optimi contra cehoaicei Barbora Krejcikova (24 ani, 118 WTA), care a dispus cu 6-4, 6-3, marţi, de Patricia Ţig (26 ani, 86 WTA), într-o oră şi 47 de minute. Românca a comis nu mai puţin de 8 duble greşeli în acest meci.

Krejcikova a mai învins-o Pe Ţig în 2016, la Australian Open, în primul tur, cu 7-6 (5), 6-7 (1), 6-3, iar românca s-a impus în 2019, în primul tur la Karlsruhe, cu 6-3, 6-4.