Niculescu (29 ani, 50 WTA) a făcut un meci remarcabil, câştigând într-o oră şi 8 minute în faţa uneia dintre jucătoarele de top ale lumii, Petra Kvitova, dublă câştigătoare la Wimbledon, numărul 11 mondial.

Românca şi-a făcut jocul său obişnuit, a arătat tenacitate, a făcut spectacol în multe momente şi a excelat la slice-uri şi scurte, capitole la care Kvitova nu a găsit antidot.

Monica a început cu break, a condus cu 2-0, Kvitova a redus din diferenţă, dar apoi Niculescu s-a desprins la 4-1. Kvitova a avut un uşor reviriment şi s-a apropiat la 4-3, dar românca a făcut 5-3 şi a ratat apoi două mingi de set. Kvitova şi-a făcut în cele din urmă serviciul, pentru 5-4, dar Niculescu a închis setul cu 6-4, după 38 de minute.

Monica Niculescu a dominat setul al doilea şi rareori Kvitova i-a pus probleme. După un break în ghemul de debut, Niculescu s-a desprins la 2-0 după ce a salvat trei mingi de 1-1. Românca a ajuns la 3-0, apoi şi-a făcut serviciul la zero, iar finalul de set a venit firesc, 6-0.

Niculescu şi Kvitova (26 ani) sunt la egalitate acum, 2-2, în meciurile directe. Kvitova a învins prima oară în 2013, la Eastbourne, în primul tur, cu 6-4, 6-1. Anul acesta Monica a câştigat în Fed Cup, cu 6-3, 6-4, la Cluj-Napoca, iar cehoaica s-a impus în optimi la Stuttgart, cu 2-6, 7-6 (5), 6-2.

Monica Niculescu a jucat a treia sa finală la Luxemburg, câştigând titlul în premieră după ce în 2011 a fost întrecută de Victoria Azarenka (Belarus), cu 6-2, 6-2, iar în 2012 a fost învinsă de Venus Williams (SUA), cu 6-2, 6-3.

Monica are în palmares trei titluri WTA la simplu, celelalte două fiind câştigate în 2013 la Florianopolis şi în 2014 la Guangzhou. Ea a pierdut alte patru finale, la Luxemburg (2011, 2012), Nottingham (2015) şi Seul (2016).

Niculescu va primi un cec de 34.677 euro şi 280 de puncte WTA.

Monica are şansa de a-şi trece în palmares şi titlul la dublu, alături de compatrioata sa Patricia Ţig, ele urmând să joace în finală contra favoritelor numărul doi, olandeza Kiki Bertens şi suedeza Johanna Larsson.