Rapid Bucureşti a înregistrat o victorie importantă, în primul meci al anului. Antrenorul Rapidului, Cristiano Bergodi, a trimis pe teren trei jucători transferaţi în iarnă la formaţia giuleşteană.

Rapid Bucureşti a câștigat cu 4-3

Este vorba despre Djokovic, Krasniqi şi Hasani. Mai apoi, în minutul 11, arbitrul Horaţiu Feşnic a întrerupt meciul în urma unui spectacol pirotehnic organizat de suporterii gazdelor. Aceștia au aruncat cu petarde şi fumigene pe teren.

După aceea, partida a fost reluată după patru minute. În minutul 25, Dragoş Albu a deschis scorul pentru oaspeţi. Giuleştenii au egalat prin Ermal Krasniqi, în minutul 43, şi la pauză a fost 1-1.

În a doua parte, oltenii au marcat de două ori în cinci minute. Mai întâi a înscris Baeten, în minutul 51, pentru ca Blidar să îl învingă pe Horaţiu Moldovan, în minutul 56.

În minutul 68, un henţ în careu al lui Lacroix a fost analizat de VAR timp de aproape şase minute. Horaţiu Feşnic a dictat penalti, iar Rrahmani a marcat de la punctul cu var, în minutul 76.

Gazdele au egalat în minutul 81, când Gurău a respins în propria poartă un şut al lui Onea. Ambele echipe au mai trecut pe lângă gol în final de meci. Totuși, cei care au marcat au fost elevii lui Bergodi.

Burmaz a înscris şi el la debut, în minutul 90+4, aducând Rapidului prima victorie după cinci etape.

Meciul s-a încheiat 4-3 pentru Rapid. Echipa este pe locul al treilea în clasament, cu 36 de puncte. Simultan, FCU Craiova se află pe poziţia a 10-a, cu 27 de puncte.

Echipele au fost formate astfel

Amintim că echipele au fost formate în următoarea modalitate. În primul rând, Rapid Bucureşti a inclus: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, P. Iacob, Braun – Djokovic, Oaidă (Al. Albu 70), C. Cîrjan (El Sawy 61) – Hasani (Burmaz 61), Rrahmani (I. Cristea 90), E. Krasniqi (Funsho Bamgboye 46).

Antrenorul a fost Cristiano Bergodi.

La rândul ei, FCU Craiova a inclus: FCU CRAIOVA : Gurău – R. Negru, Kvakic, Lacroix, Padula – Vl. Achim, Dr. Albu, Baeten (Sidibe 67), Bauza (Ibrahimi 67), Blidar (Blănuţă 83) – A. Chiţu (Mascarenhas 88).

Antrenor a fost Giovanni Costantino.

Cartonaşe galbene: Onea 8, Cristiano Bergodi 90 / Blidar 6, Dr. Albu 26, Ibrahimi 78.

Arbitri: Horaţiu Mircea Feşnic – Alexandru Cerei, Doru Claudiu Lucaciu – Horia Gabriel Mladinovici

Arbitri VAR: Andrei Florin Chivulete – Mihăiţă Necula

Observator: Irina Mîrţ

Dan Șucu a anunțat transferul lui Horațiu Moldovan

După această victorie, acționarul majoritar al Rapidului, Dan Șucu, a oferit informații despre plecarea lui Horațiu Moldovan. Acesta a a subliniat faptul că a primit înștiințarea lui Atletico Madrid cu privire la faptul că gruparea negociază cu portarul și că vrea să activeze clauza de reziliere în valoare de 800.000 de euro.

„Am primit și noi în clipa de față informarea din partea lui Atletico Madrid, că sunt în negocieri în clipa de față și că vor să activeze clauza. Pentru Moldovan e un lucru extraordinar. Inclusiv pentru Rapid e ceva extraordinar ca unul dintre jucătorii noștri să plece la Atletico Madrid. 800 de mii de euro nu e o sumă mică. Tot ce pot să spun însă e că dacă transferul chiar se realizează e un mod cu stil, cu clasă ca Horațiu să plece. Dacă pleacă, vă spun sincer că o să închiriem un avion privat să vadă și spaniolii cât de mult îl respectăm și noi și toată România. Să meargă acolo cu stil”, a declarat Dan Șucu.