INS: Costul orar al forţei de muncă a scăzut în ultimele trei luni

INS: Costul orar al forţei de muncă a scăzut în ultimele trei luni
Publicat de CAPITAL la 5 iunie 2009, 10:16

Costul orar al forţei de muncă, în formă ajustată după numărul zilelor lucrătoare, a scăzut în primele trei luni ale anului în curs, faţă de trimestrul anterior, cu 0,75%, potrivit Institutului Naţional de Statistică.
Raportat la ultimul trimestru din 2008, în primele trei luni din 2009, costul orar al forţei de muncă (în formă ajustată după numărul zilelor lucrătoare) a scăzut crescut cu un ritm mai accentuat în producţia şi furnizarea de energie electrică şi term

Costul orar al forţei de muncă, în formă ajustată după numărul zilelor lucrătoare, a scăzut în primele trei luni ale anului în curs, faţă de trimestrul anterior, cu 0,75%, potrivit Institutului Naţional de Statistică.

Raportat la ultimul trimestru din 2008, în primele trei luni din 2009, costul orar al forţei de muncă (în formă ajustată după numărul zilelor lucrătoare) a scăzut crescut cu un ritm mai accentuat în producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat (-10,25%), tranzacţii imobiliare (-8,69%), industria extractivă (-4,82%), activităţi de servicii administrative şi activităţi de servicii suport (-4,6%).

Au existat totuşi şi creşteri ale costului orar al forţei de muncă în trimm. I 2009 faţă de trim. IV 2008: învăţământ (14,29%), activităţi de spectacole, culturale şi recreative (7,62%) şi comerţ (3,11%).

Pe de altă parte , în trim. I 2009 comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, costul forţei de muncă a crescut cu 18,85%, mai precizează INS.

Sursa: INS

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.