Evaluarea Naţională începe luni, 15 iunie. Date privind numărul de elevi înscrişi. Anunţ oficial Edu.ro
Ministerul Educaţiei a stabilit deja calendarul pentru Evaluarea Naţională, iar examenele stau să înceapă. Oficialii din minister au realizat şi o statistică privind numărul elevilor care vor susţine probele în acest an, iar rezultatul este unul îngrijorător.
Evaluarea Naţională începe luni, 15 iunie. Date uluitoare privind numărul de elevi înscrişi. Anunţ oficial Edu.ro
Ministerul Educaţiei informează, prin intermediul unui comunicat, că peste 170.000 de elevi absolvenţi ai claselor a VIII-a vor susţine Evaluarea Naţională în acest an.
Mai exact, este vorba despre 172.482 de absolvenţi care s-au înscris pentru sesiunea 2-27 iunie 2020.
Îngrijorător este că aproape 31.000 de elevi nu au mai terminat clasa a VIII-a. Potrivit rapoartelor oficiale, generaţia care susţine acum Evaluarea Naţională număra 203.387 de elevi în anul 2013, la înscrierea în clasa I, iar asta înseamnă o diferenţă de 30.905 elevi care nu au ajuns să termine primele opt clase.
Evaluarea Naţională începe luni, 15 iunie. Date uluitoare privind numărul de elevi înscrişi. Anunţ oficial Edu.ro
Cu toate acestea, numărul elevilor înscrişi în acest an la Evaluarea Naţională este cel mai mare din ultimii şapte ani, scrie Edupedu.ro.
Care este programul examenelor din acest an
Examenele susţinute de elevi în cadrul Evaluării Naţionale sunt programate să înceapă la ora 09:00 şi vor avea loc în 4.337 centre de examen.
Evaluarea Naţională începe luni, 15 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română. Miercuri, 17 iunie, va avea loc proba la Matematică, iar joi, 18 iunie, 10.294 de absolvenţi vor susţine proba la Limba și literatura maternă.
Evaluarea Naţională începe luni, 15 iunie. Date uluitoare privind numărul de elevi înscrişi. Anunţ oficial Edu.ro
Primele rezultate vor fi comunicate marți, 22 iunie, până la ora 14:00 (în centrele de examen).
Contestațiile pot fi depuse în zilele de 22 iunie (în intervalul orar 16:00 – 19:00) și 23 iunie (în intervalul orar 8:00 – 12:00). Acestea pot fi depuse/transmise și prin mijloace electronice. În acest caz, candidații completează, semnează și depun/transmit prin mijloace electronice și o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere. Pentru candidații minori, declarația-tip este semnată și de către părinții/reprezentanții legali ai acestora.
După mai bine de zece ani petrecuţi în domeniul monitorizării mass-media, am făcut un pas mic în direcţia potrivită şi m-am alăturat echipei Capital. Un pariu câştigător, zic eu. Mi-au plăcut dintotdeauna cuvintele şi puterea pe care acestea le pot avea în glasul sau peniţa potrivită şi nu pot decât să mă bucur acum de un banal, dar rar întâlnit “Îmi place munca mea!” Când nu mă găsiţi scriind în spatele unei tastaturi, mă veţi întâlni, deseori, tot la un calculator. Sau, în momentele perfecte, la volan, sus pe un munte şi bineînţeles, ca un taur care se respectă, în bucătărie!
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.






