A murit Cesar Luis Menotti

Doliu în lumea fotbalului! Cesar Luis Menotti, fostul antrenor al echipei naționale de fotbal a Argentinei care a câștigat titlul mondial în 1978, a încetat din viață la vârsta de 85 de ani. Anunțul a fost făcut duminică seara de către Federația argentiniană de fotbal (AFA).

„Federaţia argentiniană de fotbal anunţă cu profundă tristeţe decesul lui Luis Cesar Menotti, fost selecţioner al naţionalei şi campion mondial”, a scris AFA pe platforma X.

Menotti a fost internat într-un spital din Buenos Aires în luna martie pentru un „caz sever de anemie” și a fost externat la mijlocul lunii aprilie. Cauza exactă a decesului nu a fost încă anunțată, însă conform presei argentinene, Cesar Menotti suferea de cancer la stomac.

Născut în Rosario, Menotti a fost fotbalist profesionist între 1960 și 1969. După aceea, și-a început cariera de antrenor, câștigând campionatul argentinian cu echipa Huracan din Buenos Aires în 1973, notează Marca.

A preluat apoi conducerea echipei naționale, pe care a condus-o la câștigarea Cupei Mondiale în 1978 și pe care a antrenat-o și la Campionatul Mondial din Spania din 1982.

A fost demis după Campionatul Mondial din Spania, unde Argentina a fost eliminată în turul 2. Menotti a mai antrenat echipe precum Boca Juniors, River Plate, FC Barcelona alături de Diego Maradona și Atletico Madrid. Palmaresul său include o Cupă a Regelui în Spania, o Supercupă a Spaniei și o Cupă a Ligii Spaniei, competiție care ulterior a fost desființată, câștigate cu FC Barcelona în 1983.

Fostele sale cluburi, Atletico Madrid și FC Barcelona, precum și Federația Spaniolă de Fotbal, i-au adus un omagiu.

„Odihnește-te în pace”, a fost mesajul lor.

Argentina a câștigat titlul mondial în 1978

Cea mai mare realizate a lui Cesar Luis Menotti ca antrenor a fost câștigarea titlului mondial în 1978 cu echipa națională a Argentinei, pe care a condus-o între 1974 și 1982.

Turneul final a avut loc în Argentina. Echipa, care includea jucători precum căpitanul Passarella, Ardiles, Luque sau marele Kempes, a fost repartizată în Grupa A, alături de Franța, Ungaria și Italia.

La Campionatul Mondial din 1978, echipa antrenată de Menotti a debutat cu o victorie strânsă de 2-1 împotriva Ungariei. Golurile au fost marcate de Luque (minutul 15) și Bertoni (minutul 84). Csapo a înscris pentru Ungaria în minutul 10.

În al doilea meci din grupă, Argentina a obținut o altă victorie la limită, 2-1, împotriva Franței. Passarela (dintr-un penalty în minutul 45) și același Luque (minutul 73) au înscris pentru gazde. Platini a egalat pentru Franța în minutul 60. În ultimul meci din grupă, Argentina a fost învinsă cu 0-1 de Italia, clasându-se pe locul al doilea în grupă.

Sistemul de desfășurare al Campionatului Mondial era diferit la acel moment. După această fază, alte două grupe s-au format, fiecare cu patru echipe. Argentina a fost repartizată într-o grupă cu eterna rivală Brazilia, Peru și Polonia.

Echipa lui Menotti a obținut o victorie de 2-0 împotriva Poloniei, a remizat 0-0 cu Brazilia și a învins Peru cu un impresionant 6-0, câștigând grupa datorită golaverajului.

În finală, Argentina s-a confruntat cu Olanda și a reușit să câștige cu 3-1 după prelungiri. Golurile au fost marcate de Kempes (în minutele 38 și 105) și Bertoni (minutul 115), în timp ce Nanninga a înscris pentru Olanda în minutul 82.