Zelenski, vestea dimineții în Europa. Ultimul mesaj al președintelui: Niciodată din nou

Zelenski, vestea dimineții în Europa. Ultimul mesaj al președintelui: Niciodată din nou

Sursa: Dreamstime

Publicat de Valentina Drăgoi la 9 mai 2022, 11:36

Vestea dimineții vine din partea președintelui ucrainean, Volodimir Zelenski. Aceasta a transmis un ultim mesaj de ultimă oră către Vladimir Putin, chiar de 9 mai, Ziua Victoriei pentru Rusia.

Ziua de 9 mai este una cu o însemnătate deosebită pentru Rusia, în special pentru Vladimir Putin. De asemenea, odată cu izbucnirea conflictului militar din Ucraina, au apărut scenarii din Occident conform cărora astăzi, liderul de la Moscova ar putea declara oficial război ucrainenilor.

O reacție în acest sens a venit chiar din partea președintelui Volodimir Zelenski. Într-un clip video postat, acesta a transmis un ultim mesaj în contextul în care Rusia sărbătorește, la 9 mai, victoria asupra Germaniei naziste.

Liderul de la Kiev este de părere că Rusia a uitat tot ceea ce a învățat după cel de-al Doilea Război Mondial. Totodată, el a mai precizat că deși Vladimir Putin se aștepta ca Europa să fie ruptă în două, războiul din Ucraina a demonstrat că Europa poate deveni mai unită ca niciodată.

”Niciodată din nou”

Zelenski susține că deși nimeni nu s-ar fi așteptat ca masacrul din cel de-al Doilea Război Mondial să se repete, Rusia a demonstrat contrariul odată cu invazia declanșată la data de 24 februarie.

„Rusia a uitat tot ce era important pentru învingătorii celui de-al Doilea Război Mondial. Dar Ucraina şi întreaga lume liberă o vor aminti. Pentru ca atunci nimeni să nu uite.

Aşa că cuvintele cu adevărat importante – „niciodată din nou” – care se repetă în toată lumea liberă în fiecare an, în zilele de pomenire a victimelor celui de-al Doilea Război Mondial, să-şi recapete din nou greutatea. Armata rusă nu ar fi ea însăşi dacă nu ar ucide”, a mai spus Zelenski, în clipul video.

Vladimir Putin, pregătit pentru festivitatea de la Moscova

În timp ce președintele Ucrainei a transmis ultimul mesaj înainte de 9 mai, Vladimir Putin se pregătește pentru festivitatea de la Moscova.  De-a lungul anilor, liderul de la Moscova a folosit Ziua Victoriei pentru a agăța Occidentul de la o tribună din Piața Roșie, înaintea unei parade de trupe, tancuri, rachete și rachete balistice intercontinentale, scrie Reuters.

În acest an, lucrurile vor fi similare, însă cu o mică noutate. Defilarea de astăzi va avea loc deasupra celor nouă cupole ale Catedralei Sfântul Vasile și va include avioane de vânătoare supersonice, dar și bombardiere strategice.

De asemenea, prima dată din 2010, avionul de comandă Il-80 „apocaliptic”, care ar putea transporta conducerea Rusiei în cazul unui război nuclear va defila și el în Ziua Victoriei.

Informații articol
Despre autor
Valentina Drăgoi

Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.