Vlădescu: „Dacă mi se reproşează doar stimulentele înseamnă că am făcut treabă foarte bună”

Vlădescu: „Dacă mi se reproşează doar stimulentele înseamnă că am făcut treabă foarte bună”
Publicat de CAPITAL la 3 septembrie 2010, 13:59

Sebastian Vlădescu a declarat, vineri, că a făcut „treabă foarte bună” cât timp s-a aflat la conducerea Ministerului Finanţelor Publice dacă preşedintele Traian Băsescu îi reproşează doar acordarea de stimulente angajaţilor din ministerul de resort.
„Dacă mi se reproşează doar stimulentele însemnă că am făcut treabă foarte bună”, a spus Vlădescu.Băsescu a cerut, vineri, noilor miniştri ai Finanţelor şi Muncii să nu repete eroarea făcută de predecesorii lor în aug

Sebastian Vlădescu a declarat, vineri, că a făcut „treabă foarte bună” cât timp s-a aflat la conducerea Ministerului Finanţelor Publice dacă preşedintele Traian Băsescu îi reproşează doar acordarea de stimulente angajaţilor din ministerul de resort.

„Dacă mi se reproşează doar stimulentele însemnă că am făcut treabă foarte bună”, a spus Vlădescu.
Băsescu a cerut, vineri, noilor miniştri ai Finanţelor şi Muncii să nu repete eroarea făcută de predecesorii lor în august, când au acordat stimulente propriilor angajaţi, caracterizând acest gest drept „o sfidare” a opiniei publice.

Vlădescu a adăugat că preşedintele i-a atras atenţia şi înainte de acest moment în privinţa stimulentelor pentru angajaţi.
Băsescu a apreciat, în linii mari, activitatea foştilor miniştri, dar i-a reproşat lui Vlădescu şi lansarea ideii privind cota progresivă de impozitare înainte de dezbaterea acesteia în Guvern sau în spaţiul public.

Portofoliul Finanţelor a fost preluat de deputatul PDL Gheorghe Ialomiţianu.
„Dacă PDL l-a desemnat înseamnă că ştie mai multe decât mine în domeniul finanţelor şi că este o alegere mai bună în acest moment”, a spus Vlădescu despre numirea lui Ialomiţianu.

Noul ministru al Finanţelor a declarat vineri că funcţia pe care a preluat-o este una grea, într-o perioadă grea, şi nu se aştepta ca Vlădescu, pe care l-a susţinut în trecut, să fie remaniat.

Informații articol
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.