Vela, anunț crunt pentru români: Nu puteți să vă duceți!

Vela, anunț crunt pentru români: Nu puteți să vă duceți!
Publicat de Iulian Luca la 30 aprilie 2020, 15:55

Ministrul de Interne, Marcel Vela a transmis la un post de televiziune un mesaj clar de avertisment pentru români de 1 mai. Vela a punctat dur faptul că oricine merge la grătar riscă amendă de până la 20.000 lei.

Ministrul a precizat la B1TV că și activitățile de pescuit sportiv sunt interzise și în acest caz, cei prinși vor primi amendă. Pe de altă parte, Vela consideră că dacă vom trece cu vine de data de 15 mai, am putea să ne gândim și la parcuri, dar totuși, nu este un lucru cert.

„Nu vreau să fac previziuni, trebuie să vedem cum ne comportăm cu toții. Cred că dacă mai rezistăm până în 15 mai, ne putem gândi și la parcuri. Ele vor fi decise la momentul potrivit.

Avem în atenție orice problemă care pote crea riscuri. Am mărit proiectul de efective care vor lucra în acest weekend. Vom aplica toate măsurile cuprinse în ordonanțe. Va fi o mucă titanică, dar MAI va fi la datorie.

Nu puteți să vă duceți în acest weekend, de 1 Mai, la grătar. Se riscă amendă de la 2.000 de lei la 20.000 de lei. Și pescuitul sportiv nu e permis, riscă și ei amendă”, a spus Marcel Vela.

Informații articol
Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Comentariile sunt închise.

Lasă un comentariu

Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.