Un tânăr de 28 de ani tocmai a câștigat 400 de milioane de dolari

Un tânăr de 28 de ani tocmai a câștigat 400 de milioane de dolari
Publicat de CAPITAL la 10 aprilie 2012, 17:24

Kevin Systrom este co-fondator și CEO al Instagram, compania pe care Facebook a cumpărat-o cu un miliard de dolari. Business Insider scrie că Systrom va primi, în urma tranzacției, nu mai puțin de 400 de milioane de dolari.

Prin achiziția Instagram, Facebook își mărește potențialul de atractivitate în sectorul fotografiilor online, domeniu pentru care și-a demonstrat interesul încă de la începutul anului 2011, cand primele sale oferte au fost respinse.
La vremea respectivă Instagram avea numai 5 angajați și mai puțin de șapte milioane de utilizatori, dar în scurtă vreme serviciul s-a inscris pe o curba ascendentă remarcabilă, care i-a permis anul acesta să negocieze vânzarea de pe o poziție privilegiată.
Aplicaţia Instagram este conectată la ora actuală şi cu alte servicii, iar cu privire la acest fapt Zuckerberg a precizat că posibilitatea de încărca fotografii de pe telefonul mobil şi pe alte reţele de socializare rămâne în picioare, deşi echipa Instagram se reuneşte cu Facebook. Cu alte cuvinte, deşi Instagram va face parte din Facebook, fotografiile realizate de pe mobil prin intermediul acestei aplicaţii vor putea fi încărcate pe orice reţea de socializare.

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Info util
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.