Trump renunţă la afaceri

Trump renunţă la afaceri
Publicat de Bogdan Biszok la 30 noiembrie 2016, 14:54

Preşedintele ales al Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a anunţat miercuri într-un mesaj pe Twitter că renunţă în totalitate la afacerile reunite sub imperiul care îi poartă numele, pentru a evita eventuale conflicte de interese şi pentru a se putea dedica în totalitate guvernării Americii.

Trump a spus că procedurile birocratice au început deja şi a adăugat că va susţine o amplă conferinţă de presă în data de 15 decembrie, la New York, pentru a detalia ce se va întâmpla cu afacerile şi proprietăţile sale. La conferinţă vor lua parte şi ceilalţi membri ai familiei Trump, notează Reuters.

Preşedintele ales a subliniat că legea nu îl obligă să renunţe la afacerile pe care le deţine. El a adăugat însă că 'este important pentru imaginea de preşedinte să nu fiu în absolut niciun fel în vreun conflict de interese cu diversele mele afaceri'. 

'Prin urmare, se lucrează acum la actele necesare pentru a mă scoate complet din zona de afaceri. Preşedinţia este, de departe, mult mai importantă!', a spus Trump.

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Arhiva
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.