Șină fisurată din cauza frigului. Ce măsuri a luat CFR SA
Centru Infotrafic anunță că circulaţia feroviară este întreruptă pe Magistrala 200 între Ghimbav şi Bartolomeu, judeţul Braşov, din cauza unei şine fisurate în urma temperaturilor scăzute.
Două trenuri de călători care circulau pe relaţia Sibiu – Bucureşti, respectiv Budapesta – Bucureşti, sunt oprite în staţii până la remedierea deficienţei, anunță centrul INFOTRAFIC. CFR SA anunță că trenurile circulă pilotate, adică sub supravegherea personalului feroviar, pe zonele în care, din cauza temperaturilor scăzute înregistrate la nivelul solului, s-au înregistrat fisuri în șină (fisuri pot avea 8-10 cm).
„Pentru menținerea condițiilor de siguranță în trafic, personalul feroviar intervine pentru consolidarea șinelor. În astfel de situatii, în care pe anumite porțiuni se circulă pilotat, trenurile pot inregistra întarzieri de 20-30 minute pe zonele respective. La această ora nu avem trenuri oprite sau blocate”, conform CFR SA.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.




