Se majorează plafonul de garantare pentru conturile firmelor

Se majorează plafonul de garantare pentru conturile firmelor
Publicat de CAPITAL la 12 mai 2009, 16:46

Potrivit noilor reglementări comunitare referitoare la instrumentele de garantare a depozitelor, plafonul de garantare pentru deponenţii persoane juridice va creşte de la 20.000 euro la 50.000 euro. Modificarea va intra în vigoare de la 30 iunie acest an.În categoria persoane juridice intră şi persoanele fizice autorizate. Plafonul maxim pentru persoane fizice va rămâne la acelaşi nivel de 50.000 de euro.La 31 martie 2009, numărul titularilor de depozite garantate de Fond se ridica la

Potrivit noilor reglementări comunitare referitoare la instrumentele de garantare a depozitelor, plafonul de garantare pentru deponenţii persoane juridice va creşte de la 20.000 euro la 50.000 euro. Modificarea va intra în vigoare de la 30 iunie acest an.

În categoria persoane juridice intră şi persoanele fizice autorizate. Plafonul maxim pentru persoane fizice va rămâne la acelaşi nivel de 50.000 de euro.

La 31 martie 2009, numărul titularilor de depozite garantate de Fond se ridica la 17.222.643 persoane, din care 16.339.990 persoane fizice şi 882.653 persoane juridice.  Din numărul total al deponenţilor garantaţi persoane fizice 99,8% aveau depozite mai mici sau egale cu plafonul de garantare, în timp ce această pondere era de 95,2% în cazul persoanelor juridice.

Informații articol
Etichete: , ,
Publicat în: Economie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.