Se confiscă permisul și talonul auto. Regula care-i face pietoni pe șoferii din România. A început controlul
SURSA FOTO: IPJ Constanţa
Poliția Română a reținut aproape 500 de permise de conducere și a aplicat peste 7.700 de sancțiuni contravenționale în ultimele ore. Cu peste 3.200 de polițiști și jandarmi mobilizați, autoritățile transmit un semnal clar: siguranța rutieră și ordinea publică sunt priorități de neclintit.
Siguranța rutieră, sub lupa poliției. Aproape 500 de permise suspendate în 24 de ore
Într-un efort național de amploare, polițiștii români au intervenit în ultimele 24 de ore la peste 2.700 de solicitări ale cetățenilor, dintre care 2.243 au fost sesizate prin apeluri la 112. Acțiunile, desfășurate pentru prevenirea faptelor antisociale, au implicat 506 operațiuni organizate în toată țara.
Pe parcursul acestor acțiuni, forțele de ordine au depistat 19 persoane urmărite național și internațional, iar în urma investigațiilor s-au dispus 57 de măsuri preventive.
Val de amenzi peste 7.700 de sancțiuni contravenționale
Pentru abaterile constatate, polițiștii au aplicat 7.738 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 3.231.112 lei. În trafic, autoritățile au identificat 99 de infracțiuni rutiere, reținând 498 de permise de conducere, dintre care 129 pentru viteză excesivă și 40 pentru conducere sub influența alcoolului. De asemenea, au fost retrase 389 de certificate de înmatriculare (documentul cunoscut și drept talon auto).
În cadrul acțiunii „Blocada”, organizată la ordinul conducerii Ministerului Afacerilor Interne, dispozitivele curente au fost suplimentate. Peste 3.200 de polițiști și jandarmi au acționat în sistem integrat pentru asigurarea unui climat de ordine publică și prevenirea faptelor cu violență, dar și a traficului și consumului de droguri.

Au fost organizate 418 filtre rutiere, fiind verificate 5.732 de autovehicule și legitimate 9.824 de persoane. În plus, s-au efectuat 2.740 de testări cu aparate etilotest și alcooltest și 131 de testări pentru identificarea conducătorilor auto aflați sub influența substanțelor psihoactive.
Permise reținute și certificate retrase în număr considerabil
În cadrul acestei acțiuni, polițiștii au reținut 235 de permise de conducere, dintre care 24 pentru consum de alcool și 66 pentru viteză, retrăgând totodată 208 certificate de înmatriculare.
„Siguranța cetățenilor este și va rămâne o prioritate” pentru Poliția Română, subliniind că structurile Ministerului Afacerilor Interne sunt pregătite să intervină ori de câte ori situația o impune.
Acțiunile polițiștilor și jandarmilor pentru menținerea ordinii și siguranței publice vor continua și în perioada următoare.
Prin aceste eforturi susținute, autoritățile transmit un mesaj clar: ordinea publică și siguranța cetățenilor nu sunt negociabile.
Andrei Eugen Drăguț este un profesionist dedicat, cu o pasiune pentru știință, antreprenoriat, social media, gândire strategică, spiritualitate și dezvoltare personală. Ca promotor al cooperării și al schimbului de cunoștințe, el își orientează activitatea spre susținerea dezvoltării individuale și colective.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





