S-a aflat adevărul despre coronavirus! Chinezii rup tăcerea. Ce s-a întâmplat, de fapt, în Wuhan

S-a aflat adevărul despre coronavirus! Chinezii rup tăcerea. Ce s-a întâmplat, de fapt, în Wuhan
Publicat de Gabriel Zamfirescu la 25 mai 2020, 23:36
Din cuprinsul articolului

Pandemia de coronavirus a paralizat întreaga planetă. Totul a început în China, țară acuzată puternic de SUA că ar fi dat druul coronavirusului în toată lumea. Acum, cei din Wuhan s-au decis să rupă tăcerea și să spună adevărul despre ce s-a întâmplat acolo.

Institutul de Virusologie din oraşul Wuhan din China, incriminat cu regularitate de Statele Unite, deţine trei tulpini vii de coronavirus de liliac, însă niciuna nu corespunde cu tipul de coronavirus care produce boala COVID-19, susţine directoarea sa, Wang Yanyi, potrivit AFP.

Chinezii rup tăcerea

Potrivit celor mai mulţi oameni de ştiinţă, noul tip coronavirus a fost probabil transmis la om de la un animal. A fost incriminată o piaţă din oraş, deoarece acolo s-ar fi vândut animale sălbatice vii.

Însă existenţa la doar câţiva kilometri de acel loc a unui Institut de Virusologie alimentează de mai multe luni ipoteze privind o scăpare de sub control a noului covornavirus, care produce boala COVID-19, din acest laborator sensibil.

În urma unor articole de presă, secretarul de stat american Mike Pompeo a vorbit la începutul lunii despre o „anchetă” pentru a analiza această teorie, care nu se sprijină pentru moment pe nimic foarte tangibil.

Aceste suspiciuni sunt „pură fabricaţie”, a declarat directoarea institutului, Wang Yanyi, la televiziunea publică CGTN.

„La fel ca toată lumea, noi nici nu ştiam că virusul exista”, a spus ea într-un interviu difuzat sâmbătă seară de CGTN, dar realizat la 13 mai.

„Prin urmare, cum ar fi putut să scape din laboratorul nostru?”, s-a întrebat ea.

Primele persoane infectate cu noul coronavirus au fost semnalate la sfârşitul anului trecut în oraşul Wuhan. De atunci, virusul s-a răspândit în întreaga lume şi a făcut circa 340.000 de morţi.

Diverse teorii, mai mult sau mai puţin exuberante, au înflorit în ultimele luni pe internet şi incriminează Institutul de Virusologie din Wuhan.

Directoarea sa a recunoscut că laboratorul „a izolat şi obţinut unele tipuri de coronavirus de la lilieci”.

„Avem trei tulpini vii de virus”, a afirmat ea, precizând însă că asemănarea lor cu tipul de coronavirus care produce COVID-19 „nu este decât în proporţie de 79,8%”.

Institutul de Virusologie din Wuhan studiază unii dintre cei mai periculoşi agenţi patogeni din lume.

Cercetătorii institutului au contribuit în special la o mai bună cunoaştere a COVID-19 de la începutul pandemiei, iar lucrările lor au fost publicate în februarie într-o revistă ştiinţifică, potrivit AFP.

Cercetătorii laboratorului au demonstrat că secvenţa genomului noului coronavirus este similară în proporţie de 80% cu cea a SARS, care s-a aflat la originea unei precedente epidemii, în 2002-2003, şi în proporţie de 96% cu cea a unui coronavirus de liliac, conform Agerpres.

Informații articol
Despre autor
Gabriel Zamfirescu

Numele meu este Zamfirescu Ionuţ Gabriel. Am o experienţă de aproape 20 de ani în presa scrisă, dar şi în televiziune. Aventura din lumea presei a început ca o pasiune nebună pentru sport, în general şi pentru fotbal, în special. Când încă eram pe băncile facultăţii am intrat prima oară în redacţia ziarului ProSport şi nu am mai plecat de acolo decât după ani buni. Abia în 2007 am decis să spun adio presei scrise şi să încerc să desluşesc tainele televiziunii. Tot de sport, bineînţeles. După aproape un an la Telesport, am început o nouă aventură de lungă durată la GSPTV. După şase ani grei, aventura din presa sportivă s-a oprit brusc. Am explorat pentru aproape un an şi jumătate mondenul, la Antena Stars, apoi am avut o scurtă aventură în online, la ştiripesurse.ro. După un an de zile în televiziune, la Digi24, am început aventura la capital.ro, unde sunt şi astăzi. După cum bine v-aţi dat seama, sportul, dar în special fotbalul sunt marile mele pasiuni. De pe această listă nu poate lipsi nici eterna politică, cu controversele acesteia.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Comentariile sunt închise.

Lasă un comentariu

Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.