Rusia: Inflaţie de 13%, creştere economică zero

Rusia: Inflaţie de 13%, creştere economică zero
Publicat de CAPITAL la 19 ianuarie 2009, 14:20

Perspectivele macroeconomice pentru anul in curs nu se prezinta deloc bine pentru Rusia, ultimele estimari ale autoritatilor de la Moscova fiind mai mult decat pesimiste.Astfel, potrivit ministrului rus de finante, Alexei Kudrin, inflatia va ajunge anul acesta la nivelul de 13%, aproape echivalent cu nivelul de 13,3% inregistrat in 2008.De asemenea, potrivit oficialului rus, Rusia va inregistra in 2009 o crestere economica ce va cuprinsa intre zero si doua procente.

Perspectivele macroeconomice pentru anul in curs nu se prezinta deloc bine pentru Rusia, ultimele estimari ale autoritatilor de la Moscova fiind mai mult decat pesimiste.

Astfel, potrivit ministrului rus de finante, Alexei Kudrin, inflatia va ajunge anul acesta la nivelul de 13%, aproape echivalent cu nivelul de 13,3% inregistrat in 2008.

De asemenea, potrivit oficialului rus, Rusia va inregistra in 2009 o crestere economica ce va cuprinsa intre zero si doua procente.

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.