Scor final România – Suedia: 0 – 2.

Singura noastră șansă pentru a păstra speranța calificării este o victorie la mai mult de un gol diferenţă, după ce România a fost învinsă în Suedia cu scorul de 2-1.

Selecționerul Cosmin Contra a ales formula de start: Tătărușanu – Mogoș, Rus, Nedelcearu, Bancu – Deac, Stanciu, Băluță, Mitriță – Pușcaș, Keșeru. Ca rezerve îi avem pe: Lung, Niță, Benzar, Toșca, Cristea, Alibec, Hagi, Marin, Budescu, Nistor, Cicâldău, Coman.

Selecționata Suediei îl are ca antrenor pe Jane Andersson care a aliniat la start următorii jucători: Olsen – Lustig, Lindelof, Granqvist, Bengtsson – Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg – Berg, Quaison. Rezervele sunt: Johnsson, Nordfeldt, Svanberg, Sema, Svensson, Helander, Isak, Tankovic, Gagliolo, Jansson, Andersson, Kulusekvski.

Înainte de meci, președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj de încurajare pentru naționala noastră, pe pagina sa de Facebook.

Partida a început la 21:45 pe Arena Națională, tricolorii având lovitura de start.

Oaspeții au mai multe acțiuni bune în ofensivă dar Tătărușanu (min 4) și Rus (min 6) sunt la post.

În minutul 10 am avut prima acțiune de atac când Băluță i-a pasat lui Stanciu, care a trimis pe stânga spre Bancu, a reprimit, după care a centrat de pe stânga în centrul careului spre Deac. Acesta din urmă a provocat însă fault.

Rus intervine decisiv în minutul 12 în fața lui Berg, aflat în poziție bună de a marca.

Minutul 15 vine cu o nouă ocazie pentru tricolori! Stanciu șutează dar portarul suedez respinge mingea în corner.

Minutul 18 vine cu golul naționalei Suediei marcat de Berg, după ce a reluat cu capul în poziție de unu la unu cu Tătărușanu.

Imediat după, fanii de la peluză au aruncat cu petarde și fumigene în teren și arbitrul a fost nevoit să întrerupă partida pentru 2 minute.

Stanciu primește cartonaș galben în minutul 24 după ce-l faultează pe Quaison.

Primul gol i-a descurajat pe tricolori iar minutul 35 aduce o nouă reușită a Suediei și partida devine 0-2. Quaison a profitat de debandada din apărare și a marcat simplu în fața lui Tătărușanu.

Minutul 40 vine cu o ocazie notabilă pentru România prin șutul lui Mitriță din lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri. Din păcate apără fără emoții portarul suedez!

Prima repriză se încheie după un minut de prelungire. România – Suedia, scor 0-2.

Începe repriza a doua.

Prima schimbare pentru tricolori, Ianis Hagi intră pe teren în locul lui Deac.

Keșeru preia bine în careu de la Ianis Hagi în minutul 48, șutul este însă deviat în corner.

Minutul 50 vine cu al doilea cartonaș al partidei, galben pentru Lindeloff.

Bancu ia și el cartonaș galben în minutul 55 pentru un fault la același Quaison.

A doua schimbare pentru tricolori în minutul 57. Intră Florinel Coman în locul lui Keșeru.

O nouă ocazie mare pentru suedezi în minutul 59! Tătărușanu este la post și limitează dezastrul.

Ianis Hagi reușește primul șut pe poartă în minutul 64 după o pasă a lui Coman, intrat în repriza secundă. Mingea e deviată de Pușcaș dar în final fără emoții pentru naționala Suediei.

Stanciu are o fază pe cont propriu în minutul 67 și prinde un șut de la marginea careului de 16 metri, însă pe lângă poartă.

Prima schimbare și pentru Suedia în minutul 67. Larsson, puțin accidentat iese și intră Gustav Svensson.

Bară pentru Suedia în minutul 71! Tătărușanu este salvat de transversală la șutul lui Ekdal din mijlocul terenului.

Ultima schimbare pentru tricolori în minutul 73. Iese Stanciu și intră Alibec.

Minutul 78, a doua schimbare pentru Suedia. A ieșit Berg, a intrat Isak.

Meci întrerupt de arbitru în minutul 82! Scandări rasiste în tribune!

Minutul 88 aduce prima ocazie clară a României! Mogoș sutează puternic de la marginea careului de 16 metri dar portarul suedez reușește să respingă în corner.

Partida se încheie dupa 4 minute de prelungire. Scor final 0 – 2 pentru Suedia. Dezamăgire totală pentru suporteri! Rămânem doar cu șanse teoretice.