România, locul şase în Uniunea Europeană la creşterea producţiei industriale, în februarie
Producţia industrială a scăzut cu 0,7% în Uniunea Europeană (UE 28) şi cu 0,8% în zona euro, în februarie comparativ cu luna precedentă, arată datele publicate miercuri de Oficiul European de Statistică (Eurostat).
În februarie, cele mai mari creşteri ale producţiei industriale au fost înregistrate în Lituania (2,5%), Slovacia (2,4%), Malta (1,8%), Finlanda (1,4%), Olanda (1,1%) şi România (1%), iar cele mai mari scăderi s-au consemnat în Irlanda (minus 10,5%), Grecia (minus 4,4%) şi Croaţia (minus 1,6%).
În ritm anual, februarie comparativ cu perioada similară din 2015, producţia industrială a crescut cu 0,8% în Uniunea Europeană şi în zona euro.
Cele mai mari creşteri ale producţiei industriale au fost înregistrate în Slovacia (7,4%), Slovenia (6,5%) şi Lituania (6,3%), iar cele mai mari scăderi au fost înregistrate în Malta (minus 4,6%), Grecia (minus 3%) şi Olanda (minus 2,8%).
România a înregistrat în februarie o scădere de 0,5% a producţiei industriale, după un declin de 1,5% în ianuarie. AGERPRES
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





